Кліматичні умови Хмельницької області

Кліматичні умови Хмельницької області 

 Клімат цього регіону Хмельниччини помірно-континентальний з м'якою нестійкою зимою порівняно сухою весною (мало опадів в квітні місяці), дощовим літом та відносно сухою осінню. Проте в окремі роки буває і зима багатосніжна та холодна, пізня весна і осінь дощова. Максимальна температура повітря влітку досягає 36-38°С, а найнижча температура постає при надходженні в ці широти континентального арктичного повітря. Тоді абсолютний мінімум повітря досягає 31-35° морозу. Середня температура повітря найтеплішого місяця (липня) 18°-19°, а найхолоднішого (січня) - від -5° до -6°. Середня річна температура 7-8°. Середня річна кількість опадів становить 510-580 мм.

 Вітер протягом року переважає західного та північно-західного напрямків. Сильні вітри (більше 10 м на сек. ) на території області спостерігаються рідко.

 Перехід від одного сезону до іншого, як правило, відбувається поступово і тому вказати на будь-які дати початку або кінця сезону можна лише умовно. Все ж основними характеристиками початку і кінця сезонів є дати переходу середньодобової температури повітря через певні межі. Наприклад, початок зими визначається переходом середньої добової температури повітря через -5° до більш низької, а кінець зими - при переході середньодобової температури через 11 і до більш високої. Між кінцем осені і початком зими, а також між кінцем зими і початком весни спостерігається передзимовий (40-45 днів) і передвесняний (30-35 днів) періоди з середньодобовою температурою повітря 0°, але вище -5°.

 Переважають на Хмельниччині порівняно м`які зими з нестійким сніговим покривом, частими відлигами. Iз трьох зимових місяців самий теплий грудень (1,9-2,6° морозу), самий холодний - січень (4,9-5,7°нижче нуля), до нього близький лютий (3,5-4,7° морозу). Слід відмітити, що на півдні області дещо тепліше ніж на півночі в середньому 0,5-1,2°

Протягом зими переважає похмура погода з частим випаданням слабких опадів. Земля промерзає здебільшого до 50-60 см, інколи 90-100 см. Максимальна глибина промерзання ґрунту 107 см. Процеси льодоутворення починаються наприкінці листопаду. Льодостав встановлюється в другій половині грудня. Найбільша товщина льоду буває до 30-40 см.

 Перехід від зимового режиму погоди до літнього в області відбувається в середині березня, в південних районах - на 2-3 дні раніше, коли середньодобова температура повітря переходить через 0° до більш високих значень. Звичайно в окремі роки бувають значні відхилення в ту чи іншу сторону.

 Весна в середньостеныває 2-2,5 місяці. Тривалість періоду з температурою вище 0° становить 257-265 діб.

 Середня дата останнього заморозку весною на півдні області приходиться на 19-22 квітня, на решті території - 24-30 квітня. У квітні в середньому зареєстровано 2-5 днів з суховіями. Макси­мально таких днів у квітні буває на півночі області до 9°, на півдні - до 12°.

 За початок літнього сезону прийнята дата переходу середньо­добової температури повітря через 15°. Згідно даних багаторічних спостережень літо на півдні області настає 23 травня, в централь­них та північних районах - 27-30 травня і триває до першої декади вересня.

 Літо на Хмельниччині помірно тепле, лише в окремі дні се­редньодобова температура дорівнює 20° і вище. Таких днів за літній період буває мало: в середньому 23 на півночі і до

1 2

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні