Конституційний устрій Японії

План

  1. Конституція Японії 1947 року
  2. Основи правового статусу особи
  3. Вищі органи державної влади
  4. Судова система
  5. Місцеве самоврядування
  6. Висновки
  7. Використана література 

 

1. Конституція Японії 1947 року

Перші пам’ятки японського права з’явилися в епоху Тайка, що розпочалася 646 року. Під впливом Китаю в Японії було введено своєрідне політико-етичне право. Кожен клас повинен був виконувати в державі певні функції, що закріплювалися в юридичних збірниках які дістали назву ріцу-рьо.

В ХІІ ст. в Японії з’являється новий феодальний режим і поступово влада переходить до військових (самурай, буке). Військова каста жила у відносності з власним звичаєм правил (буке-хо).

Період анархії і громадських воєн XII-XIV ст. призвів до так званого феодального унітаризму. А в XVII-XVIII ст. Японія стає на шлях політики ізоляціонізму. Як реакція на європейський вплив, конфуціанство стає офіційною доктриною, а в 1597 році в Японії було введено політику нагляду і доносу. Судові функції не відрізнялися від інших публічно-правових функцій.

В ХІХ ст. розпочинається оновлення японського суспільства. 11 лютого 1889 року набирає чинності Конституція Великої Японської імперії, зразком якої стала монархічна Конституція Прусії 1850 року. Відповідно до неї особа імператора священною і недоторканною, імператор охоплював всю повноту влади

Поразка Японії у другій світовій війні і окупація її військами США стали основною причиною, яка визначила ломку застарілих конституційних і адміністративних норм.

В жовтні 1945 року прем’єр-міністр Японії Кіндзюро Сідехара сформував спеціальну комісію по вивченню питань конституційної реформи. В лютому 1946 року японський уряд вносив значні зміни в Конституцію 1889 року.

В жовтні 1946 року було прийнято Нову Конституцію, з 3 травня 1947 року – вона набрала чинності.

Структурно Конституція Японії складається з 11 глав і 103 статей.

За новою Конституцією на відміну від Конституції Мейозі:

  1. особа імператора більш не визнається священною і існує лише як символ держави (ст. 1);
  2. принцип розподілу влади здійснюється на більш демократичній основі (гл. 1)
  3. коло основних прав і свобод людини значно розширено (гл. 3)
  4. ліквідуються всі аристократичні інститути (гл. 14)
  5. місцеве самоврядування здійснюється в широких масштабах (ст. 92-95).

Особливе значення має 9-та стаття Конституції, в якій закладені положення про відмову від війни і створення регулярних збройних сил.

 Включення до Конституції даної статті мало за мету попередити відродження японського мілітаризму.

Контроль за дотриманням Конституції покладений на суди. Конституція не забороняє нижчим судам здійснювати конституційний нагляд, проте встановлює, що остаточне рішення з таких питань приймає тільки Верховний Суд.

Конституція 1947 року жодного разу не переглядалася, хоча питання про відміну або перегляд деяких її статей постало уже з перших днів її прийняття.

Для зміни Конституції необхідно згода не менш як 2/3 Парламенту і далі представляється на затвердження народу. Затвердженні

1 2 3 4 5