Коралові поліпи

Коралові поліпи (Anthozoa)

У цьому класі стадія медузи повністю пригнічена і всі види представлені поліпами з ротовим диском. Вони бувають одиночними або утворюють шляхом безстатевого брунькування обширні колонії, що іноді перетворюються на коралові рифи. На цій же стадії відбувається статеве розмноження.

Будова

Влаштовані кишковопорожнинні відносно просто. Їх тіло є мішком, стінка якого складається головним чином із зовнішнього покривно-захисного епітелію (ектодерми) і внутрішнього секреторно-травного епітелію (ентодерми), між якими знаходиться неклітинний або бідний клітками матеріал, що варіює від простої опорної мембрани до товстого драглистого шару, т. з. мезоглії. Порожнина мішка, що відкривається тільки одним – ротовим – отвором, є травною. Іноді вона заходить і в щупальця. Біля поліпів рот знаходиться на вершині гідранта або в центрі ротового диска, а у медуз – в центрі нижньої (увігнутої) сторони парасольки на кінці виступаючого хоботка – рукоятки. Біля коралових поліпів травна порожнина розділена подовжніми перегородками на декілька відсіків, а у медуз вона є т. з. гастроваскулярну систему: рот веде в гастральну порожнину, від якої розходяться радіальні канали, що впадають в кільцевий канал, що проходить по краю парасольки. Нервова система кишковопорожнинних – проста нейронна мережа, розташована під поверхнею головним чином ектодерми. Також в глибині стінки знаходяться м'язові волокна, які можуть бути базальними виростами епітеліальних кліток або незалежними структурами

Інших систем немає. Поліпи часто оточені захисними оболонками, ектодермою, що виділяються.

Щупальця

Одна з характерних ознак кишковопорожнинних – щупальця, відсутні лише у дуже небагатьох представників цієї групи. Це довгі, тонкі, здатні сильно витягуватися і скорочуватися придатки, які служать для лову здобичі і захисту. В щупальцях знаходяться мікроскопічні жалкі капсули – нематоцисти, також є одну з характерних особливостей групи. Вони містять згорнуту в спіраль порожнисту нитку, яка може з великою силою, розкручуючись, викидатися назовні і пробивати поверхню тіла дрібних тварин. По цій нитці з капсули в жертву уприсується отрута, що надає паралізуюче дію. Природно, нерухомий ефект досягається лише при одночасному «вистрілюванні» безлічі нематоцист. Потім здобич підтягається до ротового отвору щупальцями і заковтується. Механізм, що приводить в дію нематоцисти, і природа їх отрути невідомі. Ясно тільки, що робота їх стимулюється якимись механічними і хімічними особливостями жертви.

Розповсюдження

Майже всі кишковопорожнинні – морські тварини, що мешкають головним чином на мілководді, де поліпи прикріплені до каміння, паль і інших об'єктів, а медузи плавають, ритмічно виштовхуючи воду з-під своєї парасольки, і часто у великих кількостях заносяться океанічними течіями в бухти і затоки. Деякі сцифомедузи живуть у відкритому океані, причому деякі представники цього класу зустрічаються на великих глибинах. Певні групи коралових поліпів, наприклад мадрепорові, рогові корали і морські пера, мешкають головним чином в тропіках і субтропіках, де вони утворюють цілі підводні сади, що вражають красою форм і забарвлень. Лише дуже небагато кишковопорожнинних – прісноводі; найвідоміші серед них – гідри, що втратили стадію медузи і представлені тільки поліпами.

Література

Енциклопедія "Мир навкруги нас"

Схожі роботи