Кровообіг

Зміст

Кровообіг.  

Тиск крові в судинах.  

Будова серця.  

Стінки серця.  

Нервова регуляція роботи серця.  

Великий і малий круг кровообігу.  

Автоматія серця.  

Регуляція роботи серця.  

Швидкість пульсової хвилі.  

Рух крові у венах.  

Перерозподіл крові в організмі.  

Кровообіг

Кровообіг - це безперервний рух крові по замкнутій системі судин. Серце і судини складають систему органів кровообігу. Циркуляція крові по судинах здійснюється  ритмічним скорочення серця, яке є центральним органом кровообігу.

 Кровоносні судини діляться на:

1)  Артерії - судини, несучі кров від серця до органів. В артеріях кров рухається під великим тиском, тому просвіт артерії зяє.

     Оболонки артерій діляться на три типи:

 а) внутрішня оболонка - ендотеліальна, покрита тонким шаром епітеліальних клітин.

    б) середня оболонка - складається з еластичних волокон і клітин гладкої м'язової тканини.

    в) зовнішня - сполучно - тканинна.

Артерії розташовані глибоко під м'язовим шаром, тобто вони надійно захищені.

У міру видалення від серця артерії гілкуються на більш дрібні судини (артеріоли), а потім на капіляри.

2)  Капіляри  - найдрібніші судини, стінки яких складаються з одного шару гладких ендотеліальних клітин і позбавлені сполучно - тканинних і м'язових оболонок.

3)  Вени- судини, несучі кров від органів і тканин до серця. В них кров тече під невеликим тиском, тому вени спадаються. Вени легко стискаються сусідніми скелетними м'язами, що полегшує просування крові до серця

На відміну від артерій біля вен є півмісяцеві клапани. Особливо у венах нижньої половини тулуба. Клапани відкриваються у бік серця по потоку крові і тому не перешкоджає її просуванню в даному напрямі, але утримує від повернення назад.

Тиск крові в судинах.

Найбільший тиск в аорті 80-100 мм. рт. ст. В капілярах 20-40 мм. рт. ст. , в дрібні 10-15 мм. рт. ст. , в крупних венах поблизу серця 0 і негативне.

Різниця тиску в різних ділянках кровоносної системи забезпечує безперервний потік крові по судинах з області більшого тиску в область меншого.

Енергія тиску, повідомляється кров, у міру просування витрачається на тертя частинок крові між собою і об стінки судин, а також на повідомлення швидкості потоку крові. Внаслідок цього тиск крові на стінки судин поступово зменшується по ходу кров'яного русла. Найвищий тиск в аорті, а найнижче - в кінці, в порожнистих венах. (Тиск нижче атмосферного. )

Будова серця.

Серце - порожнистий м'язовий орган формою нагадує конус. Його розширена частина - підстава, звернено до верху і управо, а більш вузька - верхівка - вниз і вліво. Розташовано в грудній порожнині в лівій половині 2-го і 5-го ребра. 2/3 його знаходиться зліва від серединної лінії тіла і одна третина справа. Серце - це чотирьох камерний

1 2 3 4