Лікарські форми з лікарської рослинної сировини

Лікарські форми з лікарської рослинної сировини

 

З ЛРС готують настої, відвари, чаї (з продукції, що випускається у фільтр-пакетах), слизи (корінь алтеї, насіння льону). Якість лікарської форми з лікарської рослинної сировини залежить від якості сировини, якості води, ступеню подрібненості сировини, способу приготування та інших факторів.

На підприємстві для виробництва лікарських засобів застосовується сировина, що відповідає вимогам нормативно-технічної документації.

Для приготування водних витяжок застосовують дистильовану або прокип'ячену і відстояну воду.

Приготування водних витяжок являє собою складний процес, який проходить у три етапи. Перший етап - змочування рослинної сировини і проникнення екстрагенту (в даному випадку води) в клітини. Другий етап - взаємодія екстрагенту всередині клітин з біологічно-активними речовинами, що находяться в них. Третій етап - перехід біологічно-активних речовин із рослинного матеріалу в екстрагент. При приготуванні водних витяжок лікарська сировина утримує частину води, тому готовий відвар або настій доводять кип'яченою водою до певного об'єму, зазначеного на конкретний лікарський засіб.

Температурний режим і час екстракції мають велике значення на якісний та кількісний склад витяжки. Підвищення температури прискорює екстракцію але довгий її вплив призводить до розпаду біологічно-активних речовин, втрати ефірних олій. Тому важливо завжди притримуватися конкретного режиму приготування: для відварів - настоювання на киплячій водяній бані протягом 30 хв. з послідуючим охолодженням 10 хв. ; для настоїв - настоювання на киплячій водяній бані протягом 15 хв. з послідуючим охолодженням 45 хв

Для отримання настоїв і відварів ЛРС заливають водою кімнатної температури і настоюють на киплячій водяній бані в інфундирному апараті або аналогічному посуді при частому помішуванні. При цьому температура в інфундирному апараті підвищується поступово і діючі речовини встигають екстрагуватися раніше, чим згорнуться або набухнуть.

Вибір способу приготування залежить від структури сировини (із листя, трав, квіток готують настої, з кори, коренів, кореневищ, плодів - відвари) та від фізико-хімічних властивостей діючих речовин. Із сировини, яка містить термолабільні та леткі речовини (кореневища та корені валеріани, листя м'яти, шавлії, евкаліпту та ін. ) готують настої, а із сировини, яка містить термостійкі речовини (кора дуба, листя мучниці та ін. ) - відвари.

Чаї готують методом настоювання лікарської рослинної сировини, залитої кип'ятком у щільно закритому посуді протягом 15 хвилин-1 години. Зазвичай їх готують із сировини, що містить ефірні олії, термолабільні вітаміни, ферменти.

З сировини, що містить дубильні речовини (кора дуба, супліддя вільхи та ін. ) готують відвари, які проціджують відразу після зняття з киплячої водяної бані, тому що дубильні речовини розчинні в гарячій воді, а при охолодженні випадають в осад. За такою ж технологією готують відвари з листя мучниці та брусниці, тому що крім арбутину вони містять значну кількість дубильних речовин. При охолодженні разом з дубильними речовинами в осад випадатиме і арбутин.

З сировини, що містить сапоніни (корені солодки) відвари готують за загальними правилами, але потрібно пам'ятати, що нагрівання лікарської рослинної сировини, що містить сапоніни, довше ЗО хвилин, приводить до розпаду біологічно-активних речовин.

З сировини, що містить антраглікозиди (кора крушини, листя сени та ін. ) готують відвари. Однак,

1 2

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні