Марксистсько-ленінська філософія середини 19-20 ст.
План
Вступ
1. Основні ідеї і принципи марксизму другої половини 19 ст.
2. Марксистсько-ленінський етап як діяльний тип філософській думці 20ст.
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
Формування філософії марксизму відбувалося з кінця 30-х до кінця 40-х рр. XIX ст Але навіть сьогодні марксистська модель філософського мислення залишається актуальною. Кажучи про її сьогоднішнє значення, слід підкреслити, що К. Маркс і Ф. Енгельс виходили з широкого розуміння значення історії. Вони услід за Гегелем характеризували філософію як «епоху, схоплену в думці». Марксистська філософія, виступаюча як вчення про людину і світ, звертається до минулого, сьогодення і майбутнього – в цьому її привабливість.
Крім того, Маркс і Енгельс розглядали свою філософію як духовне знаряддя пролетаріату, пригноблюваних і знедолених. Сьогодні все ж слід підкреслити, що сила марксисткою філософії полягає не в конструюванні якої-небудь системи, чим займалася радянська філософська думка, а в тих законах розвитку суспільства, які вперше в історії людства відкрив До. Маркс. Інтерпретація цих законів, відношення до них визначають багато в чому і ті сучасні теорії, які називаються марксистськими або неомарксистськими.
З тих пір, як з'явився марксизм, він завжди приковував до себе погляди, мав прибічники і противників. До нього ніколи не було байдужих споглядальників
У марксисткою філософії за роки радянської влади не отримали глибокої розробки і сьогодні вимагають осмислення на новому рівні соціальної практики і соціальної теорії.
1. Основні ідеї і принципи марксизму другої половини 19 ст.
Розвиток суспільно-історичної практики, науки і філософії до середини XIX ст вимагав їх якнайглибшого філософського осмислення. Саме тому в даний період з'являються такі напрями філософії, як позитивізм і марксизм, які ставлять перед собою завдання дослідження дійсності, виявлення її законів, розуміння і пояснення життю суспільства.
Марксизм не приймає позитивістські трактування природи, пізнання і суспільства. К. Маркс і Ф. Енгельс створюють свою філософію. яку називають «новою філософією», «новим матеріалізмом».
У філософській літературі зміцнилася вистава, що філософія Маркса і Енгельса - це діалектичний і історичний матеріалізм. Довгі роки навіть велися дискусії про те, як розуміти співвідношення між діалектичним і історичним матеріалізмом.
Слід зазначити, що дійсно ні Маркс, ні Енгельс ніколи не не розглядали свою філософію як діалектичний і історичний матеріалізм, а говорили про "теорію історичного процесу", тобто про історичний матеріалізм в рамках своєї філософії - діалектичного матеріалізму.
Філософія діалектичного матеріалізму не змогла б з'явитися без такого відкриття До. Маркса, як матеріалістичне розуміння історії (тобто історичного матеріалізму) як соціально-філософській концепції, що