Медична та немедична модель психоконсультування

Психологічне консультування як професія є відносно новою областю психологічної практики, що виділилася з психотерапії. Ця професія виникла у відповідь на потреби людей, що не мають клінічних порушень, що проте шукають психологічну допомогу. Тому в психологічному консультуванні ми стикаємося перш за все з людьми, що зазнають труднощі в повсякденному житті. Спектр проблем воістину широкий: труднощі на роботі (незадоволення роботою, конфлікти з колегами і керівниками, можливість звільнення), невлаштованість особистого життя і неладу в сім'ї, погана успішність в школі, недолік упевненості в собі і самоповаги, болісні коливання в ухваленні рішень, труднощі в зав'язуванні і підтримці міжособових стосунків і тому подібне З іншого боку, психологічне консультування, як молода область психологічної практики, поки що не має строго обкреслених кордонів, в його полі зору потрапляють найрізноманітніші проблеми.

Деяка невизначеність предмету психологічного консультування відбивається в різноманітності визначень. Так, ліцензійна комісія Асоціації службовців і менеджерів США, що видає дозволи на приватну практику, пропонує наступне визначення: "Консультування — це сукупність процедур, направлених на допомогу людині в дозволі проблем і ухваленні рішень відносно професійної кар'єри, браку, сім'ї, вдосконалення особи і міжособових стосунків". Н. Burks і Ст Steffire (1979) запропонували декілька ширше визначення консультування: "Консультування — це професійне відношення кваліфікованого консультанта до клієнта, яке зазвичай представляється як "особа-особа", хоча інколи в нім беруть участь більше двох чоловік. Мета консультування — допомогти клієнтам зрозуміти що відбувається в їх життєвому просторі і осмислено досягти поставленої мети на основі усвідомленого вибору при дозволі проблем емоційного і міжособового характеру".

Є багато схожих визначень, і всі вони включають декілька основних положень:

1.         Консультування допомагає людині вибирати і діяти за власним розсудом.

2.         Консультування допомагає виучуватися новій поведінці.

3

        Консультування сприяє розвитку особи.

4.         У консультуванні акцентується відповідальність клієнта, тобто признається, що незалежний, відповідальний індивід здатний у відповідних обставинах приймати самостійні рішення, а консультант створює умови, які заохочують вольову поведінку клієнта.

5.         Серцевиною консультування є "консультативна взаємодія" між клієнтом і консультантом, засноване на філософії "центрованої" для клієнта терапії.

Основоположник центрованої для клієнта терапії відомий американський психотерапевт С. Rogers виділив три основні принципи цього напряму:

a.          кожна особа володіє безумовною цінністю і заслуговує на пошану як така;

b.         кожна особа в змозі бути відповідальною за себе;

c.         кожна особа має право вибирати цінності і цілі, приймати самостійні рішення.

Таким чином, визначення психологічного консультування охоплюють стержневі установки консультанта відносно людини взагалі і клієнта зокрема. Консультант приймає клієнта як унікального, автономного індивіда, за яким признається і поважається право вільного вибору, самовизначення, право жити власним життям. Тим більше поважно визнати, що будь-яке навіювання або тиск заважає клієнтові перейняти відповідальність на себе і правильно вирішувати свої проблеми.

Питання визначення цілей консультування не є простим, оскільки залежить від потреб клієнтів, що звертаються за психологічною допомогою, і теоретичної орієнтації самого консультанта. Проте, перш ніж ознайомитися з різноманіттям цілей консультування, сформулюємо, слідуючи за George і Cristiani (1990), декілька універсальних цілей, які більшою

1 2 3 4

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні