Методи дослідження процесів творчості

Методи дослідження процесів творчості

Людина здатна до творчості й творить до того часу, поки всі п'ять складових її механізму творчості, злитих у неподільну цілісність, дають їй змогу бути самою собою.

Енергія в механізмі перебуває у постійному русі; енергія і всі дії (розумові і психомоторні) організуються психомоторикою і вимірюються спільною дією мислення, по­чуттів та уяви — критичністю людини — здатністю розрізняти у предметах і явищах про­тилежні властивості. Вони живуть, дихають, перебувають у постійному становленні: по­чуття фіксують дискомфорт (задачі), мислення разом з уявою їх розв'язують, а почуття в цьому процесі оцінюють їх продукти: подобається не подобається.

Складові механізму творчості можуть працювати у таких станах:

у гармонійному стані доповнюють і підсилюють один одного, якщо треба — компенсують;

у стані руйнування — зупинки у розвитку, перебувають у «сплячому» стані;

у зруйнованому стані почуття кволі, працюють на самозбереження і помиляються в оцінюваннях; уява заганяє людину у фантастичний світ, а психомоторика, позбавлена енергетичного потенціалу, прирікає людину на гіподинамію.

З цього і випливають напрями індивідуалізації навчання і виховання. Бо в юна­ків різні сили мислення, почуттів та уяви і, відповідно, — різні пропорції їх у меха­нізмі творчості: цим і відрізняються люди один від одного.

Серед відносно самостійних станів механізму творчості типі­зовано:

Однодіючі:

1. Мислення.

2. Почуття.

3. Уява.

Дводіючі:

4. Мислення -почуття.

5. Мислення — уява.

6. Почуття — мислення.

7. Почуття — уява

8. Уява — мислення.

9. Уява — почуття.

Гармонійні стани механізму творчості:

10. Мислення — почуття — уява,

11. Мислення — уява — почуття,

12. Почуття — мислення — уява,

13. Почуття — уява — мислення,

14. Уява — мислення — почуття,

15. Уява — почуття — мислення.

Що ми маємо? Типологію станів механізму творчості, його потужності та індивідуальності. Це — 15 відносно самостійних механізмів творчості. Але це не означає, що їх всього 15, бо поділ індивідуальностей за пропор­ціями сили скла­дових досягне чотиризначного числа. Серед них лише 6 (!) оптимальних психіч­них станів, коли людина здатна до творчих дій, а інші — стани механізму творчості, які мають ті чи інші дефекти, а отже і неповноцінне психічне здоров’я.

Механізми творчості в цих людей працюють спільно. Залежно від задач, які вони розв'язують, перевага надається тій або іншій його складовій, і вона панує доти, доки задача існує. Із цього випливає спосіб визначення гармонійних типів людей. Вони налаштовані на пошук і вирішення задач пізнавальних, моральних та естетичних, діяти з образами, думками, почуттями.

У механізмі творчості всі складові однаково важливі і рівносильні у триєдиному прижиттєвому функціональному утворенні. У цій неподільній цілісності злиті думка, образ і почуття, як

1 2

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні