Методи оптимізації структури капіталу підприємства

Методи оптимізації структури капіталу підприємства

Ефективність функціонування будь-якого підприємства залежить від правильної стратегії управління капіталом підприємства, її важливою складовою є оптимізація структури капіталу.

В Україні більшість підприємств нехтують науковими підходами до цього пи­тання, що є помилкою, оскільки від співвідношення між власним і позиковим капіталом залежить результат діяльності підприємства та його стан у майбутньому. Тому зав­данням кожного керівника має бути формування найбільш прийнятної структури капі­талу підприємства для його подальшої ефективної діяльності. У зв'язку з цим у сучас­них умовах зростає роль стратегічного аналізу капіталу підприємства, метою якого є ефективне та стабільне функціонування підприємства. Отже, керівництву підприємства потрібно чітко визначити, за рахунок яких фінансових ресурсів буде сформовано капі­тал підприємства. Від цього залежатиме стан і результати діяльності підприємства у майбутньому.

Але на сьогодні не має єдиного універсального методу оптимізації структури капіталу, застосовуючи який підприємство визначило б оптимальне співвідношення між власним і позиковим капіталом.

На думку І. О. Бланка, оптимальна структура капіталу становить таке співвідно­шення використання власних і позикових коштів за умови якого забезпечується ефек­тивна пропорційність між коефіцієнтом фінансової рентабельності та коефіцієнтом стійкості підприємства тобто максимізується його ринкова вартість.

Схоже визначення оптимізації структури капіталу дають Т. В. Головко та С. В. Сагова.

В. О

Подольська та О. В. Яріш вважають, що оптимізація структури капіталу «. . . таке співвідношення між власним і позиковим капіталом, за якого забезпечується найефективніша пропорційність між дохідністю та фінансовою стійкістю підприємст­ва».

Таким чином, оптимізація структури капіталу - це важливий етап стратегічного аналізу капіталу, який полягає у визначенні такого співвідношення між вартістю, втіле­ною у кошти підприємства, які йому належать і приносять прибуток, та вартістю, інвес­тованою в грошові кошти, що залучаються на основі їх повернення, за умови якого до­сягається максимальна ефективність діяльності підприємства.

Роль оптимізації структури капіталу в загальній системі управління підприємст­вом відображено на рисунку 2.

Виходячи з того, що основною метою оптимізації структури капіталу є пошук оптимального співвідношення між власним і позиковим капіталом, можна сформувати основні завдання оптимізації структури капіталу:

- формування необхідної структури капіталу, яка б забезпечила сталий розви­ток підприємства;

- забезпечення умов, за яких підприємство отримуватиме максимальну суму прибутку.  

- визначення оптимального співвідношення між власним І позиковим капіталом відповідно до визначених цілей.

- оцінка розробленої структури капіталу.

Аналіз економічної літератури свідчить, що більшість авторів виокремлює три методи оптимізації структури капіталу:

- оптимізація структури капіталу за критерієм максимізації рівня прогнозованої фінансової рентабельності.

- оптимізація структури капіталу за критерієм мінімізації її вартості.

- оптимізація структури капіталу за критерієм мінімізації рівня фінансових ри­зиків.

Розглянемо вищезазначені методи більш детально на прикладах реальних підп­риємств, які відрізняються за співвідношенням власного та позикового капіталу.

Метод оптимізації структури капіталу за критерієм максимізації рівня прогнозо­ваної фінансової рентабельності передбачає використання механізму фінансового леве-риджу. При цьому для розрахунку ефекту фінансового левериджу використовують таку формулу: 

де Спп — ставка податку на прибуток;

Квра

1 2 3 4 5

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні