Млині

ГЕРАЛЬДИЧНІ ЗНАКИ СЕЛИЩА МЛИНІВ

Герб Млинова: у золотому полі на чорній землі чорний дерев’яний млин зі золотими швами, червоним дахом та золотим млинським колесом, над срібною хвилястою балкою та синьою основою.

 

Прапор Млинова: квадратне жовте полотнище, від древка до середини вільного краю проходить синій клин, на якому жовте млинське колесо / діаметром в 1/3 сторони прапора, вісь колеса проходить на відстані в 1/4 сторони прапора від древка/.

Млин вказує на назву селища, синій колір символізує багаті місцеві водойми, а золотий / на прапорі - жовтий / уособлює щедрість і добробут. Щит увінчує срібна міська корона.

  

ПОГЛЯД У МИНУЛЕ

Історична довідка

Селище міського типу, центр селищної ради, районний центр. Розташоване над річкою Іква за 4 км від автошляху Дубно - Луцьк, віддалене від обласного центру на 53 км, від залізничної станції Дубне 26 км. Проживає населення - 8430.

За народними прикметами назва походить від слова "Млин". Зручне розташування поселення давало йому змогу мати декілька водяних млинів. Приїзджі після перебування в населеному пункті пізніше ділилися враженнями: "О, скільки там млинів!". Від похідної множини і утворилася назва топоніма - Млинів.

На околицях Млинова неодноразово проводилися археологічні розкопки. Знайдені речі свідчать про давнє походження поселення.

А перші відомості про Млинів належать до початку ХVІ ст. , коли литовський князь Олександр подарував його московитянину Бобру. Після смерті Бобра поселення належало кременецькому наміснику Яну Монтовту. В архівних документах існує ряд скарг, у яких згадано поселення Млинів, зокрема 25 травня 1562 року, в скарзі Андрія Русина.

Відомий письменник М. Старицький у своїй трилогії відзначив усі поселення вздовж Ікви за активність у боротьбі проти польської шляхти у 1648 - 1654 роках. Населення Млинова теж підтримало козаків і повсталих селян.

За Андрусівським договором 1667 р. Млинів залишився у складі Польщі, однак визвольний рух не припинявся

В кінці ХVІІст. у Млинові деякий час жив український громадський діяч і поет Данило Братковський. Він брав участь у повстанні яким керували С. Палій, С. Самусь, І. Іскра. Братковський склав відозву до населення із закликом чинити опір шляхті.

З історичних джерел відомо, що на рубежі ХVІ ст. землі навколо Млинова від Яна Монтовтав дісталися Вишневецьким, які вже раніше мали свої володіння в околиці. Історик - дослідник Юзеф Дунін - Карвицький твердить, що вже в 1506 р. Млинів перейшов у володіння Бигожа Ходкевича, як посаг Катерини з роду Вишневецьких.

Історичним моментом у розвитку Млинова стало закладання палацу у 1780р. на замовлення власників поселення. Цей палац, зведений за проектом придворного архітектора короля Станіслава – Августа Єфрема Шредера, вважався одним із кращих архітектурних споруд на Волині, який став архітектурною пам’яткою ХУІІІ ст. Цікавим матеріалом про палац графа Ходкевича є історичний нарис із книги Романа Афтаназі « Історія резиденцій на давніх окраїнах Речі Посполитої». Будівництво палацу розпочалося 1785р. Партер палацу закінчений 1803р. Остаточно закінчив облаштування палацу молодший О. Ходкевич. Офіцина будівництво якої було закінчено у 1815р. не змінювала зовнішнього вигляду до 1939р. У цьому приміщені розміщувався ветеринарний технікум у перші роки свого існування у Млинові, а тепер знаходиться краєзнавчий музей.

Цікавим матеріалом про палац,

1 2 3 4 5 6

Схожі роботи