Неонатологія

Фізіологічний внутрішньоутробний розвиток і народження дитяти, його перші хвилини і години життя, проведені при безпосередньому контакті з матір'ю, ранній початок грудного вигодовування, оптимальна фізіологічна неонатальна адаптація і при необхідності ефективна медична допомога є найбільш важливими і відповідальними подіями в життя людини, які багато в чому визначають його здоров'я і якість подальшого життя. Неонатологія - порівняно молода наука і клінічна практика, що постійно розвивається, вивчає питання фізіології і патологи плоду і новонародженого, впливи перебігу вагітності і пологів на стан дитяти з метою забезпечення фізіологічного відходу і вигодовування, а також своєчасної кваліфікованої медичної допомоги дитяті у разі потреби.

Важливим напрямом неонатології є забезпечення фізіологічного виходжування, інтенсивної терапії і реабілітації дітей, що передчасно народилися, особливо дітей з низькою масою тіла.

Останніми роками створення оптимальної системи організації медичної допомоги новонародженим і дітям раннього віку, впровадження нових сучасних технологій в акушерстві, неонатології і педіатрії, підвищення кваліфікації лікарів і середнього медичного персоналу дозволили понизити неонатальну і дитячу захворюваність і смертність. Проте у міру зниження дитячої смертності збільшується питома вага перинатальних причин у формуванні захворюваності і смертності дітей перших років життя, що є надзвичайно актуальною проблемою на рівні держави, лікувально-профілактичних установ охорони здоров'я матері і дитяти.

Основні причини неонатальної захворюваності:

• внутріутробна гіпоксія плоду і асфіксія новонародженого

• вроджені вади розвитку

• недостатнє живлення плоду

• респіраторні порушення

• інфекції, специфічні для перинатального періоду, у тому числі природжені пневмонії, сепсис, природжені вірусні інфекції.

Основні причини неонатальної смертності:

1.         респіраторні порушення

2

        вроджені вади розвитку

3.         внутрішньоутробна гіпоксія плоду і асфіксія новонародженого

 інфекції, специфічні для перинатального періоду, у тому числі природжені пневмонії, сепсис, природжені вірусні інфекції. У структурі летальності новонароджених у відділеннях неонатального профілю дитячих лікарень переважають вроджені вади розвитку, інфекції (у тому числі, природжені пневмонії, внутрішньоутробні інфекції), внутрішньошлуночкові і перивентрикулярні крововиливи. Серед всіх етапів життя людини одним з найбільш унікальних за своєю значимістю є перинатальний період.

Складними компонентами перинатального періоду є:

? пізній фетальний з 22-24 тижнів гестації (внутрішньоутробного розвитку) до моменту народження дитяти

? інтранатальний період - процес народження дитяти

? період ранньої постнатальної адаптації, що включає перші 168 годин життя дитини або перші 6 діб після народження. Сучасний рівень розвитку перинатальної медицини, у тому числі репродуктології, акушерства і гінекології, неонатології, медичної генетики, педіатрії визначають необхідність введення нового показника здоров'я дитяти, а саме показника перинатального здоров'я.

У багатьох європейських країнах визначають індекс здоров'я плоду, який доцільно використовувати як основи для визначення рівня перинатального здоров'я в сукупності з такими маркерами, як фізіологічний немедикаментозний перебіг пологів, ранній необмежений контакт дитяти з матір'ю, раннє грудне вигодовування, фізіологічна адаптація раннього неонатального періоду.

Сучасні принципи перинатальної допомоги матерям і новонародженим, рекомендований ВІЗ і ЮНІСЕФ, направлені на забезпечення фізіологічного перебігу вагітності, пологів, фізіологічного догляду за новонародженим, раннього початку грудного вигодовування і

1 2 3 4

Схожі роботи