Невропатія - поняття, види та прояви
План
1. Поняття про невропатію.
2. Види невропатії.
3. Прояви невропатії.
4. Виховання дітей з невропатією.
Невропатія - це вроджена дитяча нервовість. Дитина з таким діагнозом, за словами батьків, “не дитина, а клубок нервів”. Бабуся, яка скаржиться з приводу труднощів виховання внука, жаліється: “Мені було легше з моїми 7-ма дітьми, ніж з ним одним”. Мати у відчаї вигукує: “Доктор, допоможіть” Немає більше сил. З того дня, як я принесла сина з пологового будинку, сім’я не знає спокою ні вдень, ні вночі”. Саме дитина, яка страждає невропатією, часто залишається єдиною, оскільки батьки заявляють: “Так вимучені нею, що й думати боїмося про наступних дітей”.
Причини невропатії складні. Судячи з того, що для дитини з невропатією характерні:
- фізичний інфантилізм;
- схильність до алергічних реакцій;
- недорозвинутість ряду систем і функцій організму;
- наявність ексудативно- катарального діатезу (у 88,3% дітей)
причини її заключаються в порушеннях внутрішньоутробного розвитку. Про це непрямо свідчить те, що у 56% матерів, у яких народились діти з невропатією, був токсикоз другої половини вагітності, а у 36% з них спостерігалась загроза її мимовільного переривання.
В той же час виражена при невропатії вегетосудинна дистонія з
- підвищеним чи зниженим слиновиділенням
- зниженою чи дещо підвищеною t тіла
- порушеннями функцій внутрішніх органів, частіше шлунково-кишкового тракту
- пітливістю
свідчать про порушення функції гіпоталамічного відділу головного мозку, який регулює життєдіяльність організму. Це підтверджується змінами на електроенцефалограмі (ЕЕГ)
Невропатична дитина частіше всього субтильна, граціозна, спритна, в її руках відчувається почуття ритму, рвучкість і імпульсивність, у неї жива міміка, виразні жести і поза. У неї тонкі, довгі, нервові пальці. Дитина з невропатією надміру рухлива, суєтлива, нестримана, але тривожно застигає біля матері, побачивши стороннього. Рідше дитина з невропатією диспластична і малорухлива, зневірена, плаксива, дратівлива і капризна, оскільки вона підвищено виснажлива, слабка. На її обличчі - вираз стурбованості або недитячої зосередженості. У дитини з невропатією шкіра і слизові оболонки бліді, під очима синюшність і волосся ламке, ніби прилипло до голови, її руки гарячі або холодні, вологі.
У дитини холеричного темпераменту невропатія частіше проявляється поведінковими порушеннями - вимогливістю, настирністю, негативізмом, протестними реакціями.
Сангвінік з цим діагнозом збудливий, рухливий, худенький, блідий. У нього підвищений обмін речовин, знижене слиновиділення (сухість в роті) і т. д.
Дитина флегматичного темпераменту з невропатією в’яла, слізлива, схильна до неприємних відчуттів з боку шлунково-кишкового тракту, його спазмів, до ларинго- і бронхоспазмів і т. д.
Відомий радянський психіатр Г. Є. Сухарєва виділила 2 варіанти невропатії