Нормативно-правове регулювання аудиторської діяльності в Україні

Нормативно-правове регулювання аудиторської діяльності в Україні

Аудиторська професія є саморегулюючою та незалежною. Це означає, що держава встановлює лише вимогу здійснення аудиту, а методику та організацію його проведення визначають професійні організації у стандартах, нормах, положеннях та інструкціях (рис. 1).

Отже, однією з найважливіших умов забезпечення незалежності аудитора є саморегулювання. Незважаючи на те, за ініціативою держави чи професійних організацій така практика викликана, вона характерна для усіх країн, в яких отримала розвиток аудиторська діяльність.

Звернемось за досвідом до зарубіжних країн. Акт про компанії визначає: в яких випадках необхідний аудит, які форми звітності повинен підтвердити аудитор, критерії такого підтвердження, правильність ведення облікових реєстрів та розкриття інформації в них, рівень відповідальності облікових даних вимогам чинного законодавства, незалежність аудитора та виступає її гарантом.

Таким чином, держава встановлює порядок проведення аудиту, а професійні організації розробляють положення чи Кодекс професійної етики.

В їх обов'язки входить:

  • розробка кваліфікаційних вимог до професії аудитора;
  • регулювання професійної поведінки з допомогою норм і стандартів практичної діяльності і етики;
  • соціальний захист професії.

Правове та нормативне забезпечення регулювання аудиторської діяльності України формується з урахуванням досвіду країн з ринковою економікою

Нормативне регулювання аудиторської діяльності визначає чотири рівня його системи.

До першого рівня відноситься Закон України "Про аудиторську діяльність" (дод. 1). У ньому визначені засади функціонування професійної громадської організації - Спілки аудиторів України та Аудиторської Палати України, які знайшли свій розвиток у статутах цих організацій (дод. 2; 3). Порівняння функцій цих організацій подано у табл. 1.

Таблиця 1

Функції професійних організацій аудиторів України

Функції організацій аудиторів України 

Аудиторська Палата України (дод. 2) 

Спілка аудиторів України (дод. 3) 

Методологічна

Затвердження програм підготовки аудиторів, норм і стандартів аудиту

Розробка методики та рекомендацій з питань аудиторської діяльності

Інформаційна

Сприяння виданню нормативних, методичних актів з питань аудиторської діяльності

Видавництво навчальної, методичної літератури з питань аудиторської діяльності

Кадрова

Сертифікація

Участь у навчальній діяльності та сприяння у підготовці кадрів

Ліцензування

Ліцензування та проведення аудиту

-

Організаційна

Підготовка пропозицій з питань розвитку аудиту в Україні, внесення їх на розгляд, реєстрація фірм та аудиторів, що надають самостійно аудиторські послуги, створення регіональних відділень та тимчасових комісій з питань, що визначає АПУ

Внесення пропозицій до органів влади і управління з питань аудиторської діяльності, створення регіональних відділень та тимчасових комісій, визначення їх повноважень та здійснення контрольної діяльності. Розвиток міжнародного співробітництва та співробітництва з державними і громадськими об'єднаннями, підприємствами і установами на території України та за її межами

Контрольна

Розгляд скарг на діяльність окремих

1 2 3 4

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні