Основи сестринської психотерапії
План
Психологічні основи психотерапії
Методика НМР.
Використана література.
Психологічні основи психотерапії
Будь-яка діяльність медичної сестри повинна органічно включати в себе елементи психотерапії. Уже сам зовнішній вигляд і робоча форма можуть мобілізувати і підбадьорити хворого, а можуть пригнітити його стан. Якщо медсестра не слідкує за своїм зовнішнім виглядом, у хворого мимоволі з’являється уведомлений або підсвідомий сумнів чи сприймання стосовно належного догляду за ним, що є складовою частиною відповідної установки на лікування і очікування його результату.
Спокійний, впевнений і тактовний стиль поведінки, грамотна мова без професійного жаргону, лагідне ставлення позитивно впливають на гіпноїдність хворого, навіюють впевненість, що йому приділять належну увагу і він не стане тягарем для медиків.
Високий професіоналізм у темпі та якості виконання роботи медичної сестри позитивно впливає на душевний стан хворого, укріплює його віру в дієвість усіх ланок медичної допомоги. І, навпаки, поспішність або безтолкова метушливість, надто виражена млявість (стиль діяльності, який принято характеризувати словами “спить на ходу”), відволікання від дій і маніпуляцій породжують усвідомлену або підсвідому невпевненість і тривогу за ефективність лікувального процесу.
Велике психотерапевтичне значення, а поряд із цим психогігієнічне і психопрофілактичне, має забезпечення у лікарнях охоронного режиму, що передбачає спокійну обстановку, мінімальне подразнення психіки хворого, забезпечення міцного і достатнього для повноцінного відпочинку сну. Тиша у палатах та відділенні, уважне, лагідне ставлення до хворого, підтримка віри у можливість видужання або покращання його стану, контроль за відвідуванням хворого людьми, які можуть його збентежити або стомити тривалими і частими візитами, - ось основні умови створення охоронного режиму в лікувальних закладах.
Таким чином, уся робота медичної сестри, починаючи з вимірювання температури і закінчуючи складними процедурами і маніпуляціями, містить елементи психотерапії
Крім загальнотерапевтичного впливу, медична сестра повинна володіти певними методами спеціальних психотерапевтичних прийомів і бути достатньою мірою ознайомленою з механізмом їх дії на психічний і загальний стан хворого.
Усі медики передусім повинні вміти користуватись раціональною психотерапією. Психотерапевтичну бесіду потрібно спрямувати на роз’яснення хворому його хворобливих відчуттів і переживань, на чуттєвість його захворювання. Хворі повинні знати, що є органічні ураження і функціональні прояви. Згідно з феноменом Йореса, інтенсивність суб’єктивно неприємної симптоматики в основному залежить саме від функціональних розладів, які не є небезпечними для життя. Якщо у хворого має місце органічне ураження якогось органа чи системи, потрібно допомогти йому об’єктивно сприйняти своє дійсне положення, але не перетворювати факт захворювання в трагедію, не панікувати, а підтримувати на належному рівні і постійно трактувати залишкові можливості. Для того щоб ефективно провести психотерапевтичну бесіду, медична сестра сама повинна достатньою мірою орієнтуватись у сутності патології хворого.
Як приклад, що ілюструє сутність, клінічну картину й особливості раціональної психотерапії, наводимо основні тези психотерапевтичної (раціональної) бесіди медичної сестри при наявності у пацієнтки клімактеричного синдрому.
Сутність клімактеричного синдрому. Клімактеричний період - це фізіологічний період у житті жінки, який характеризується поступовим припиненням менструальної функції і гормональної активності яєчників на тлі загальної перебудови організму.