Пам’ятники Рівного
Пам'ятник Тарасу Шевченку
Знаковим для міста Рівне є пам'ятник видатному синові України Тарасу Шевченку. Ідея створення пам'ятника виношувалась давно. З ініціативи товариства "Просвіта" ім. Тараса Шевченка було оголошено конкурс на кращий проект пам'ятника та проведено п'ять турів. У ньому взяли участь, як відомі скульптори, так і початківці: Василь Джабрайлов, Михайло Йориш, Олександр Данилов, Петро Подолець, Володимир Стасюк, Олександр Євтушенко, Володимир Пєтухов, Микола Сівак та ін.
Кращою була визнана модель і затверджений проект пам'ятника Т. Шевченку, авторами якого є скульптори П. Подолець, В. Стасюк та архітектор В. Ковальчук. Проект пам'ятника постійно вдосконалювався. Потрібно було створити монументальний об'ємно-просторовий синтез, який не лише органічно доповнював би центральну площу міста, але й зав'язував її в один цільовий ансамбль. До 1996 року було виконано модель пам'ятника, який затверджено художньою радою Львівської кераміко-скульптурної фабрики. Зважаючи на рекомендацію академіка Емануїла Миська, спорудити пам'ятник було вирішено на центральній площі міста - майдані Незалежності. Виконувався пам'ятник на кераміко-скульптурній фабриці Львівської спілки художників на кошти товариства "Просвіта", партії "Народний Рух". Пізніше до фінансування приєдналось близько ста громадських організацій, а чергова сесія обласної Ради ухвалила виділити на ці цілі 250 тис. грн. . Благоустроєм площі займалася мерія міста. На відлиття пам'ятника в бронзі було витрачено 5 тонн матеріалу
Великий Тарас зображений у русі: він іде, він немов звертається до поколінь з особливим зверненням, немов би веде мову-заклик про братерство, єдність, любов. І його мова є надзвичайно зрозумілою і привабливою, і вся його постать випромінює особливу енергію, яка притягує, яка змушує зупинитись, задуматись. . . Пам'ятник Тарасу Шевченку в місті Рівне створений на кращих традиціях вітчизняного мистецтва, що відповідає завданням і вимогам до монументальних пам'яток такого типу. Він став окрасою і своєрідним символом міста.
Пам'ятник було відкрито 22 травня 1999 року. Саме цього дня 138 років тому прах Шевченка, за його заповітом, було перевезено з Санкт-Петербурга до Канева.
Пам’ятник Уласу Самчуку
20 лютого 2005 року в місті Рівне, до 100-річчя від дня народження, встановлено пам'ятник видатному українському письменнику, публіцисту, громадському діячу, учаснику національно-визвольної боротьби українців, редактору газети «Волинь» - Уласу Олексійовичу Самчуку.
Улас Самчук народився на Рівненщині 20 лютого 1905 року в селі Дермань, тоді ще Дубенського повіту, Волинської губернії.
Ім'я письменника сьогодні відоме в усьому світі. Він є автором 20-ти книжкових видань, і був претендентом на здобуття Нобелівської премії 1982 року за трилогії - «Волинь» та «Ост». Улас Самчук один із перших авторів, хто у світовому письменництві розповів у своєму романі «Марія» про голодомор в Україні.
Пам'ятник встановлено з ініціативи Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України, редакції часопису «Волинь» та обласної організації Української Народної Партії. Автор пам'ятника - скульптор Володимир Шолудько, архітектори - Микола Пасічник, Віктор Ковальчук та Тетяна Мельничук.
Місце для увічнення У. Самчука було вибрано на Театральній площі