Патологічні стани новонароджених

Анатомічні і фізіологічні зміни легенів

Цілий ряд захворювань і станів новонароджених вимагає спеціалізованої допомоги. Багато з них можна діагностувати заздалегідь, ще у внутріутробному періоді, і підготуватися до їх лікування.

Домішка меконію в навколоплідних водах

Меконій - це вміст кишковика плоду, первородний кал. Він має в'язку консистенцію і зелений колір, потрапляє в навколоплідні води внаслідок внутріутробного відходження. Домішка меконію в навколоплідних водах спостерігається приблизно в 8% усіх пологів, а при переношеній вагітності - в 30-40%.

Класифікація

1. Легке фарбування меконієм. Води блідо-зеленого кольору, не містять грудочок меконію. Легке фарбування навколоплідних вод меконієм, як правило, не призводить до ускладнень у новонародженого і не вимагає лікування.

2. Помірне фарбування меконієм. Вірогідні ускладнення у новонародженого. Може потрібно СЛР. Показано ретельне спостереження.

3. Густе фарбування меконієм. Води темно-зеленого кольору, мають вигляд горохового супу. Велика кількість меконію у водах істотно підвищує ризик аспірації і важких дихальних розладів у новонародженого. У таких випадках часто вимагається СЛР.

Патогенез

Меконій складається із злущеного епітелію кишковика, секрету залоз ЖКТ і вмісту навколоплідних вод, що проковтнули плодом, - пушкових волосся, лусочок епідермісу і сировидного мастила. Поки не встановлено, чи завжди внутріутробне відходження меконію обумовлене гіпоксією або ні. За наявності інших симптомів внутріутробної гіпоксії фарбування меконієм навколоплідних вод вважають достовірною ознакою цієї патології

При внутріутробній гіпоксії у плоду виникають глибокі судорожні вдихи, під час яких меконій разом з навколоплідними водами може потрапляти в легені. У зв'язку з цим при виявленні забарвлених меконієм навколоплідних вод відразу після народження виробляють ретельну санацію дихальних шляхів. Інакше розвивається пневмоніт, обструкція дихальних шляхів із збільшенням залишкового об'єму легенів (ефект повітряної пастки) і стійка легенева гіпертензія. Цей стан вимагає інтенсивного лікування, що включає екстракорпоральну мембранну оксигенацію.

Профілактика

a. Протягом пренатального і інтранатального періодів стан плоду контролюють за допомогою звичайних методів. Залежно від результатів обстеження вирішують питання про термін і метод розродження.

b. При густому фарбуванні меконієм навколоплідних вод для профілактики ускладнень інтраамніально вводять 1 л фізіологічного розчину. Це знижує ризик аспірації меконію, а також необхідність кесарева перерізи.

c. Санація дихальних шляхів.

d. При внутріутробному відходженню меконію його виявляють в трахеї у 56% новонароджених. Якщо навколоплідні води забарвлені меконієм, відразу після народження голівки, до виведення плічок, акушер швидко відсисає вміст носо- і ротоглотки за допомогою катетера 10 F або більшого діаметру. У пологовому залі має бути присутнім неонатолог, що має досвід проведення СЛР. Після народження і перетину пуповини дитини відразу ж переносять на столик, що обігрівається, для надання невідкладної допомоги.

e. Ранній неонатальний період.

f. Якщо води густо забарвлені меконієм, у новонародженого розвинулася асфіксія або вміст носо- і ротоглотки видалено не повністю, для видалення меконію з дихальних шляхів проводять інтубацію трахеї. Дослідження показали, що після видалення меконію з глотки в 9% випадків його виявляють в трахеї новонародженого. У зв'язку з цим інтубацію трахеї проводять навіть у тому

1 2 3 4 5 6 7 8 9