Пенні - британська розмінна монета (Грошова одиниця)

Пенні (англ. penny, в множині — pence (пенси)) — британська розмінна монета. Назва пенні (на старій англійській мові — pennige) має загальний корінь з назвою німецького пфеніга і скандінавського пеннинга.

Старий пенні позначався d (від латинського динарій — denarius).

Сучасний пенні (після переходу на десяткову систему в 1971 році) позначається р.

Вперше пенні карбує в VIII столітті королем Кента Гибертом (764) і королем Мерсиі Оффой (757—796) за зразком срібного франкского динарія (денье), випущеного десятьма роками раніше. На аверсі пенні поміщався погрудный портрет короля, на реверсі — хрест з прикрасами.

Вага пенні складала 20-22,5 гранів (1,3-1,5 г) чистого срібла, діаметр монети — близько 17 мм, в IX столітті — близько 21 мм.

При королеві Англії Едгаре (957—975) почалася чеканка загального англійського пенні.

Пенні чеканили у величезній кількості (зокрема, із-за необхідності платити дань данцям), вони мали широке ходіння — аж до Русі. При необхідності монету просто розрізали на частини, отримуючи півпенні і чверть пенні.

Пенні до XV століття

Аж до завоювання Англії норманнами і перший час після нього якість пенні майже не мінялася. Проте з часом якість монет став погіршуватися (унаслідок псування монет і недотримання монетними майстрами загального стандарту)

Особливо сильне погіршення якості пенні відбувалося в царювання Генріха II і за часів короля Стефана. У 1180 році довелося ввести нового типа пенні (так званий «short cross penny») з бо?льшим вагою і вмістом срібла.  

Довгий час пенні залишався єдиною монетою Англії. У XIII столітті в Англії були введені в ужиток нові розмінні монети більше і менше пенні: гроут (4 пенси), півпенні і фартінг (1/4 пенні).

До XIV століть в Англії була створена струнка монетна система:

1 фунт стерлінгів = 20 шилінгів (до XVI століття — лише рахунково-грошова одиниця) = 60 гроутов (120 полгроутов) = 240 пенсів (= 480 півпенні) = 960 фартінгів.

Пенні в XV—XVIII століттях

Проблеми, пов'язані з військовими витратами Англії (Столітня війна), і витік повновагих англійських монет на континент сприяли зниженню ваги і якості пенні і інших розмінних монет.

У 1412 році вага пенні була понижена, в 1464 році Едуард IV понизив вміст срібла в монетах на 20 %: вага пенні знизилася з 15 гранів (1 г) до 12 гранів (0,8 г).

У 1528 році Генріх VIII ввів новий монетний стандарт: замість чисто англійського фунта (близько 350 г) Тауерського був введений міжнародний Тройський фунт (373,242 г). Таким чином, номінальна вага пенні (1/240 фунта) повинна була складати близько 1,555 р. Проте якість пенні, як і в інших срібних монет, продовжувала знижуватися, а в цілому вміст срібла в монетах Генріха VIII знизилося з 925-ої проби до 333-ої.

Королева Єлизавета (1558—1603) вимушена була реанімувати срібні номінали. У її царювання якість золотих і срібних монет була значно покращувана, частково, в рахунок регулярного захвату іспанських судів з дорогоцінними металами з Америки.

1 2