Перекрут ніжки кісти яєчника

Перекрут ніжки кісти яєчника

У 15-25% спостережень зустрічається перекрут ніжки пухлини або кісти яєчника, але можливий перекрут ніжки будь-якої пухлини (наприклад, субсерозного вузла), маткової труби, незміненого яєчника і навіть всієї матки або її придатків.

Розрізняють анатомічну і хірургічну ніжку пухлини або кісти яєчника. Анатомічна ніжка пухлини або кісти яєчника складається з розтягнутих воронкотазових і власних зв'язок яєчника і його брижі. У ніжці проходять судини, живляча пухлина і тканина яєчника (яєчникова артерія, гілка висхідної частини маткової артерії), лімфатичні судини і нерви. У хірургічну ніжку, що утворюється в результаті перекрута, окрім анатомічної, входить розтягнута маткова труба.

Причини перекрута ніжки пухлин не завжди ясні. Вважають, що для виникнення перекрута мають значення раптова зупинка обертального руху тулуба (гімнастичні вправи, танці), фізичні навантаження, різка зміна внутрішньочеревного тиску. У цих випадках обертання пухлини довкола ніжки продовжується за інерцією, що і наводить до перекруту. Перекруту ніжки сприяють асиметрична форма, нерівномірна щільність пухлини.

У момент перекрута перегинаються ті, що живлять яєчник гілки маткової артерії і яєчникова артерія разом з супроводжуючими їх венами. У пухлині порушується кровообіг, потім настають некроз і асептичне запалення, що поширюється на очеревину малого тазу. Перекрут може бути повним (більш ніж на 360°) і частковим (менш ніж на 360°). При частковому перекруті ніжки пухлини порушується перш за все венозний відтік при відносно збереженому артеріальному кровопостачанні. Всі явища не дуже виражені і можуть зникнути навіть без лікування. Вторинні зміни в пухлині (некроз, крововиливу) виявляються у таких хворих під час операції

Симптоми перекрута ніжки пухлини визначається порушенням її живлення. При швидкому перекруті ніжки пухлини клініка настільки характерна, що відразу дозволяє встановити правильний діагноз. Захворювання починається раптово з появи різкого болю внизу живота на стороні поразки, нудоти, блювоти, затримки стільця і газів (парез кишечника). При повільному перекруті симптоми захворювання виражені менш різко, можуть періодично посилюватися або зникати.

Діагностика перекрута ніжки пухлини або кісти заснована на скаргах, даних анамнезу (вказівку на кісту, пухлину яєчника, субсерозну міому), типових симптомах захворювання, даних об'єктивного дослідження. Шкірні покриви стають блідими, виступає холодний піт, підвищується температура тіла (зазвичай до 38 °С), частішає пульс. Мова суха, обкладений нальотом. Живіт роздутий, хворобливий в місці проекції пухлини, м'язи передньої черевної стінки напружені, симптом Щеткина-Блюмберга позитивний. У крові лейкоцитоз, СОЕ підвищена.

Підтвердити захворювання може гінекологічне дослідження, що дозволяє виявити об'ємну освіту в області придатків матки обмежено рухливе, різко хворобливе при пальпації і спробі зсуву.

Важливим методом діагностики перекрута ніжки пухлини або кісти служить ультразвукове сканування, при якому в області придатків матки визначається об'ємна освіта з ознаками пухлини або кісти яєчника. У дівчаток діагноз незрідка ставлять несвоєчасно, оскільки лікарі не завжди пам'ятають про можливість пухлин геніталій у дітей і підлітків. Найбільш точні відомості можна отримати при лапароскопії. Ендоскопічне дослідження виявляє в малому тазу багрово-ціанотична освіта - яєчник з перекрутом ніжки, з ознаками некрозу або без них, а також серозний або серозно-геморагічний випіт.

Диференціальну діагностику при перекруті ніжки пухлини або кісти яєчника слід проводити перш за все з гострим

1 2

Схожі роботи