Подорож Рівненщиною

Подорож Рівненщиною

У північно-західному куточку України розташована перлина Полісся – Рівненщина.

Полісся – край лісів, озер і боліт, земля рідкісних рослин і казково гарних краєвидів. Земля древніх міст та великих шляхів, що сполучають Захід зі Сходом. Споконвічне порубіжжя, позначене оборонними спорудами: фортецею в Дубні, замками в Корці, Клевані, Острозі, Тараканівським фортом.

Рівненщина. Серед розмаїття українських земель вона посідає гідне місце в сьогоденні нашої молодої самостійної держави. Тут у нашому краї слов’янський першодрукар Іван Федоров створив свій “Буквар”, звідси прийшли в сьогодення нетлінні Пересопницьке Євангеліє та Острозька Біблія. В Острозі створював свою “Граматику” Мілентій – син першого ректора Острозької Академії Герасима Смотрицького. У Дермані зростав перекладач античної літератури Борис Тен. Там же народився і виріс прозаїк Улас Самчук. Рівненська земля гостинно приймала Григорія Сковороду і Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша і Миколу Костомарова, Лесю Українку і Миколу Лисенка. Її дорогами проїжджав безсмертний Оноре де Бальзак та основоположник нової єврейської літератури Ошер Шварцман. Тисячі героїв лежать у цій землі – козаки, чиї останки покояться у саркофагах церков на Козацьких могилах, вояки першої та Другої світових війн, серед яких серб Олеко Дундич, росіянин легендарний розвідник Микола Кузнєцов, незламний борець за волю України Ніл Хасевич, хасид, цадик Аарон Перлов, похований в Млинові. У Свято-Троїцькому монастирі міста Корця знайшла вічний упокій звеличена пушкінськими віршами Анна Оленіна-Андро. А на півночі області, в урочищі Юзефін, донині стоїть дуб князя Ігоря – цьому дереву вже більше 1300 років…

Місто Рівне обласний центр, який часто називають “брамою України”, оскільки усі основні шляхи та залізниці, які йдуть від західного кордону України, зустрічаються тут, сполучаючи країни Західної та Східної Європи.

Це місто з багатовіковою історією. Перша літописна згадка про нього датується 1283 роком

Територія сучасного м. Рівне та його найближчих околиць була заселена з давніх-давен – у передмістях Басового Кута, Тютьковичів, Нового Двору виявлено три поселення бронзової доби. Про те, що люди у цих місцях проживали і у перших століттях нашої ери, свідчить унікальна знахідка, зроблена у 1877 році – прикрашений різьбою римський щит та окремі римські монети ІІ століття…

У ХV с. Рівне отримало Магдебурзьке право. Протягом декількох століть місто входило до складу Речі Посполитої, а з кінця ХVІІІ ст. – до царської Росії. У 1919 р. в Рівному перебував уряд Директорії С. Петлюри. А під час Другої Світової війни Рівне стало столицею рейхкомісаріату “Україна”…

З-поміж пам`яток архітектури збереглася Свято-Успенська церква (1756 р. ), де, за переказами, перед битвою з польською шляхтою Іван Гонта молився разом з гайдамаками. У центрі міста – Свято-Воскресенський храм (1895 р. ), парафіяльний костел (середина ХVІ ст. ) – нині це зал камерної та органної музики, Обласний краєзнавчий музей – колишня Рівненська чоловіча гімназія (1839 р. ), окраса міста – сучасний Свято-Покровський собор.

 КОРЕЦЬ “Свідки народної величі” 63 км від Рівного

Корець (перша писемна згадка – 1150 р. ), в давнину знаходився на торгівельному шляху, що з`єднував Русь з Західною Європою, відігравав помітну

1 2 3 4 5