Поняття “модерн”, як явище у світових історико-культурологічних процесах

План

1. Термін “модерн”.

2. Використання терміну “модерн” у різних історичних епохах.

3. Ідеї “модерністських” напрямків образотворчого мистецтва.

 

Термін “модерн” (сучасний) походить від латинського “modo”, що означає “нещодавно”. Використовується для позначення різноманітних історичних епох, котрі є аналогічними у контексті оновлення. Також терміном “модерн” характеризують період розвитку європейського мистецтва початку ХХ ст. та безліч різноманітних художніх стилів.

Для кращого розуміння даного питання необхідно ознайомитися із поняттям “історична епоха”. Відповідно до загальноприйнятого визначення поняття “історична епоха”, що значить певний період розвитку людства, усі етапи якого характеризуються деякою спільністю філософських, релігійних та політичних ідей, наукових уявлень, психологічних особливостей світосприйняття, етичних та моральних норм, естетичних критеріїв життя. Усі фактори складаються із уявлення людини про конкретну “картину світу”, у відповідності до якої індивідуалізують одну епоху від іншої. Історія людства розрізняє наступні історичні епохи: Первісна епоха, епоха Давніх віків, Античність, Середні віки, епоха Відродження, епоха Просвітництва, Новий Час.

 Уперше термін “модерн” з`явився у добу пізньої Античності ( ?) коли християни того часу назвали себе модерними (modеrni, тобто новими) на відміну від язичників, яких вони називали античними (antigui, тобто древні). У цьому значенні модерн – це вік християнства [ ].

Поворот історії знову набуває актуальності в епоху Відродження (? ), періоду творчості Ф. Петрарка, Дж

Вазарі, де застосовується вираження “модерний вік”. В ідеології Просвітництва (?) модерн є своєрідним проектом розвитку культури зі своїм світосприйняттям. Головний зміст якого – максимальний розвиток раціональних засобів мислення та соціальної організації як шлях до звільнення від ірраціональності міфу, релігії, забобонів, свавілля влади, ідеї прогресу, прагнення до однієї універсальної інтерпритації буття.

 Також модерн ототожнюється із епохою Новітнього часу та є синонімом новоєвропейської культури ( ?). Саме у цей час формується індустріальний, тобто сучасний тип суспільства. Термін “модерн ” ми будемо використовувати саме у цьому контексті.

Таким чином під поняттям “модерн” можна розглядати, по перше, індустріальний (сучасний) тип суспільства і культури, яка сформувалась до ХVІІ-ХVІІІ ст. , та розвивалась у ХІХ та в першій половині ХХст. По друге, типовий для цього періоду модус творення культури.

Модернізація суспільства мала неоднозначні наслідки для розвитку культури. З однієї сторони були створені небувалі можливості реалізації індивідуальних життєвих проектів, з іншої – це обернулось історично обумовленим протистоянням людини і суспільства, викликаним послабленням групових цінностей. Теоретично це усвідомлюється у формі протистояння цивілізіції і культури, й констатації кризового стану остатнього. Постановка даних проблем сформулювалась у XX ст. , у той час як остаточно реалізувались тенденції розвитку суспільства модерну. Представники Просвітництва були впевнені відносно необмежених можливостей розуму, котрий реалізувався у політиці (ідея абсолютної монархії), філософії (на думку І. Канта, філософ – це “законодавець, що диктує правила роботи людського розуму), мистецтві (класицизм). Прагнення до впорядкованого буття виявилося також і у новоєвропейській культурі світу як основі самоусвідомлення цієї культури. Перша третина XX ст. характеризується створенням культурологічних концепцій, у яких були відтворені із однієї сторони, ситуація кризи, невизначеності та невпевненості у майбутньому, а з другої – надовго визначивши напрям і характер

1 2 3

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні