Попит і пропозиція

План.

  1. План
  2. Попит. Закон попиту
  3. Корисність попиту
  4. Чинники, що впливають на попит
  5. Пропозиція. Закон пропозиції
  6. Еластичність попиту
  7. Чинники, що впливають на еластичність попиту за ціною
  8. Еластичність пропозиції
  9. Чинники, що визначають еластичність пропозиції за ціною
  10. Список використаної літератури

 Попит. Закон попиту.  

 

      Попит – це кількість продукту, яку споживачі бажають і  спроможні купити на ринку за певну ціну за певний проміжок часу.

      Якщо ви хочете придбати модну куртку, але не можете її купити, через брак грошей, то економісти назвуть це бажанням, а не попитом. Але якщо у вас є гроші, які ви готові витратити на купівлю куртки, то це вже попит.

      Бажання підкріплені грошовими можливостями, перетворюються на попит. Попит – це потреби людей, представлені на ринку і забезпечені грошима; іншими словами, попит це платоспроможні потреби людей.

      Згідно із законом попиту, чим вища ціна на продукти, тим меншу його кількість купуватимуть споживачі. І, навпаки, чим менша ціна продукту, тим більшу його кількість купуватимуть. Отже, закон попиту відображує обернену залежність між ціною продукту і величиною попиту. Цю залежність можна зобразити за допомогою простого графіка ( мал. 1), на якому по горизонталі відкладаємо кількість ( Qd ), по вертикалі ціну ( Р )   

 

     З  малюнку 1 видно, що чим вища ціна на продукти, тим менша величина попиту на нього, і навпаки.  

 Корисність попиту

 

    Скільки можна з’їсти плиток шоколаду на день: одну, дві, більше? Звичайно, за низьких цін хтось може з’їсти і більше. Але споживаючи кожну наступну плитку шоколаду, ми отримуємо дедалі менше додаткової користі, додаткового задоволення

Економісти називають це явище законом спадної граничної користі, згідно з яким величина додаткового задоволення під час споживання кожної додаткової одиниці певного продукту зменшуватиметься. Наприклад, придбання першої художньої картини  принесе вам більше задоволення, ніж другої чи третьої. Так само й першого телевізора, і першої порції морозива. Під корисністю розуміють  його здатність задовольнити смаки й уподобання, потреби й бажання людей.

     Корисність – це величина задоволення від  споживання продукту. Протилежна категорія – некорисність, що виявляється, за надмірного споживання продукту, її ще називають від’ємною корисністю, або шкідливістю. Наприклад, надмірна кількість спожитих порцій морозива може негативно позначитися на здоров’ї. Закон спадної граничної корисності дає змогу пояснити, чому для збільшення попиту потрібні низькі ціни. Адже продукти за високими цінами не купуватимуть “просто так” чи “про запас”. Якщо  ж ціна низька і доступна то споживач купить трохи більше продукту, ніж це звичайно потрібно.

       Корисність продукту для різних людей не однокова. Наприклад, хлопці віддають перевагу футболу, а дівчата – гімнастиці чи фігурному катанню. Діти отримують велике задоволення, переглядаючи лялькову виставу чи мультфільми, дорослі ж полюбляють дивитись серйозні фільми чи політичні передачі. Крім цього, корисність продукту є різною для  тієї ж особи у різний час і за різних обставин. Наприклад, тепле пальто влітку і взимку, склянка води у пустелі і домашніх умовах, ліки для хворої і для здорової людини.

 

 Чинники, що впливають на попит.

 

      Ціна продукту здатна  змінювати попит на нього. Що ще,

1 2 3 4 5