Порушення зору

Порушення зору

Аномалії «заломлення»

Анатомічною будовою ока пояснюється той факт, що навіть незначні зміни поздовжньої осі очного яблука чи аномалії кривизни кришталика негативно впливають на одержання чіткого зображення предмета на сітківці. Але оскільки заломлююча сила ока за рахунок м'язового апарату має певну можливість змінюватися, дефекти очного яблука деякою мірою можуть компенсуватися. Згадані аномалії зору зустрічаються дуже часто. У цих випадках можна компенсувати невідповідність розміру очного яблука або зміну кришталика за допомогою окулярів. Аномалію кривизни рогівки називають астигматизмом. З віком у результаті втрати кришталиком еластичності майже «закономірно» з'являється вікова далекозорість. Людина перестає чітко сприймати предмети, розташовані поблизу (типовий приклад: літня людина, що читає газету, тримає її на витягнутих руках). Подібна зміна еластичності кришталика і пов'язане з цим ослаблення акомодації є однією з найбільш ранніх «ознак старіння», що виявляються вже в молодості. Навіть у школярів, порівняно з маленькими дітьми, кришталик уже «постарілий», тобто менш еластичний. Аномалії заломлення не завжди й не однаковою мірою поражають обидва ока.

Людина може бачити без кришталика, якщо за рахунок потужних окулярів буде досягнуто часткової компенсації «заломлення» (наприклад, після видалення кришталика при катаракті).

Контактні лінзи як замінник або «нове покоління окулярів» широкого розповсюдження не набули. Вони є альтернативним варіантом для представників деяких професій (артисти), хоч і виготовляються зараз із відносно м'яких пластичних матеріалів. І все-таки деякі власники таких лінз мають відчуття наявності стороннього тіла і певне подразнення очей.

Косоокість

Усі хребетні, у тому числі й людина, мають бінокулярне зорове сприйняття

Ми звикли сприймати предмети об'ємно. Найпростіша спроба закрити одне око й у такий спосіб спробувати сприймати довкілля монокулярно, як правило, буває безуспішною, тому що В нас залишаються свіжими враження просторового зору. Зображення, сприйняте кожним оком окремо, «зливається» у єдине ціле І головному мозку. Такий «подвійний зір» ми не усвідомлюємо. За допомогою синхронної взаємодії очних м'язів положення очей регулюється настільки пов'язано, що необхідний предмет завжди «фіксують» обидва ока.

У разі ж порушення взаємодії цих м'язів (наприклад, після прийняття алкоголю, коли двоїться в очах, що і знайшло своє відображення в багатьох жартах, які характеризують стан сп'яніння) у головний мозок раптом подається множинне зображення предмета. Короткочасно в результаті цього можуть виникнути навіть головні болі й запаморочення, однак за тривалої наявності подібних зображень мозок пригнічує те з них, яке не відповідає сприйняттю органами чуттів.

При косоокості порушено взаємодію м'язів обох очей. Зображення того самого предмета не збігаються. У результаті відбувається згадане «відключення» одного ока, хоч останнє й залишається цілком світлочутливим. Виключається можливість нормального просторового сприйняття предметів. Отже, косоокість — це, у першу чергу, проблема нормального сприйняття навколишніх предметів, а не приємного сприйняття себе людьми довкола. Якщо після багаторічного розладу нормального зору пригнічення другого зображення головним мозком стало звичним, за допомогою операції неможливо буде цілком відновити нормальне зорове сприйняття, тому лікування косоокості необхідно починати якомога раніше, ще в дитячому віці.

Сліпота

Розрізняють вроджену сліпоту й набуту, яка є наслідком захворювань. Зустрічається також утрата зору одним оком чи втрата зорового

1 2 3 4