Порядок відрядження в межах України та за кордон

План 

1. Порядок відрядження в межах України

2. Порядок відрядження за кордон


1.   Порядок відрядження в межах України

Направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником цього підприємства або його заступником і оформляється наказом (розпорядженням) із зазначенням: пункту призначення, назви підприємства, куди відряджений працівник, строку й мети відрядження.

Строк відрядження визначається керівником або його заступником, але не може перевищувати ЗО календарних днів.

Термін відрядження працівників, які направляються для виконання в межах України монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, не повинен перевищувати терміну будівництва об'єктів.

Рішення про службове відрядження керівників центральних і місцевих органів виконавчої влади приймається відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27. 06. 1996 №682 "Про впорядкування службових відряджень керівників органів державної виконавчої влади", яким передбачено, що рішення про службове відрядження в межах України приймається щодо:

а) членів Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністра Уряду Автономної Республіки Крим — Прем'єр-міністром України, а в його відсутність — Першим віце-прем'єр-міністром України;

б) керівників інших центральних органів державної виконавчої влади, їх заступників та заступників керівників, зазначених у підпункті "а)", — віце-прем'єр-міністрами України відповідно до розподілу функціональних повноважень;

в) керівників структурних підрозділів апарату Кабінету Міністрів-рівня, а в його відсутність — особою, яка його заміщає.

Дані наказу знаходять своє відображення у посвідченні про відрядження, яке видається відрядженому працівнику на руки

Типова форм зазначеного документа наведена у зразку 11. 1.

Фактичний час перебування у відрядженні визначається за відмітками в посвідченні про відрядження щодо вибуття з місця постійної роботи й прибуття до місця постійної роботи. Якщо працівника відряджено до різних населених пунктів, то відмітки про день прибуття й день вибуття проставляються в кожному пункті.

Відмітки в посвідченні про відрядження щодо прибуття та вибуття працівника завіряються тією печаткою, якою користується у своїй господарській діяльності підприємство для засвідчення підпису відповідної службової особи, на яку наказом (розпорядженням) керівника підприємства покладено обов'язки здійснювати реєстрацію осіб, які вибувають у відрядження та прибувають з нього.

 України — Міністром Кабінету Міністрів України за погодженням з віце-прем'єр-міністрами України відповідно до розподілу функціональних повноважень;

г) інших працівників апарату Кабінету Міністрів України — Міністром Кабінету Міністрів України, а в його відсутність — першим заступником Міністра Кабінету Міністрів України;

д) керівників районних державних адміністрацій та їх заступників, керівників інших місцевих органів державної виконавчої влади та їх заступників — керівником органу державної виконавчої влади вищого

Підприємство, що відряджає працівника, здійснює реєстрацію особи, яка вибуває у відрядження, у "Журнал реєстрації посвідчень про відрядження", форма якого наведена у зразку 11. 2.

За кожний день (включаючи день від'їзду та приїзду) перебування працівника у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються добові в межах граничних норм, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 23. 04. 99 № 663, зокрема:

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні