Повітроводи і фасонні частини до них
План
1. КОНСТРУКЦІЇ ПОВІТРОВОДІВ І ФАСОННИХ ЧАСТИН
2. ЯКІСТЬ ПОВІТРОВОДІВ І ФАСОННИХ ЧАСТИН
3. ВИДИ З'ЄДНАНЬ ПОВІТРОВОДІВ
1. КОНСТРУКЦІЇ ПОВІТРОВОДІВ І ФАСОННИХ ЧАСТИН
Для систем вентиляції і кондиціонування повітря виготовляють велику кількість повітроводів і фасонних частин до них з різних матеріалів, що регламентуються Будівельними нормами і правилами (Сніп), а також технічними умовами (ТУ).
Повітровод - замкнутий по периметру канал, призначений для переміщення повітря або суміші повітря з парами, газами, пилом під дією різниці тиску на кінцях каналу.
Формою повітроводи і фасонні частини бувають круглого і прямокутного перетинів. Повітроводи круглого перетину, що набули найбільшого поширення до 65%, мають наступні переваги в порівнянні з прямокутними: вони міцніші при однаковій товщині металу; менш трудомісткі при виготовленні; при рівній кількості переміщуваного повітря менше (на 18. . . 20%) витрачається металу.
Повітроводи залежно від матеріалів, з яких їх виготовляють, підрозділяють на металевих і неметалічних, а залежно від конструкції - на прямошовні і спіральні (спірально-замкові і спірально-зварні). За способом з'єднання кромок при виготовленні повітроводи бувають фальцеві і зварні.
Мал. 34. Види фальцевих з'єднань:
а — одинарний лежачий, би — подвійний лежачий, в — кутовий із защелочним фальцем, г - подвійний стоячий, д — одинарний кутовий, е — комбінований кутовий
Фальцеві з'єднання повітроводів круглого і прямокутного перетинів застосовують при товщині 0,5. . 1,2 мм. Фальцем, або замком, називають відігнуті різними способами і потім сполучені між собою кромки двох листів.
Найбільш поширеними фальцевими з'єднаннями залежно від конструкції шва, що виконується на спеціальних верстатах, є: одинарні (мал. 34, а) і подвійні (мал
По розташуванню на повітроводі фальцеві з'єднання бувають подовжніми, розташованими уподовж повітровода, і поперечними, розташованими перпендикулярно подовжній осі повітровода. При виготовленні повітроводів частіше використовують подовжні з'єднання у вигляді одинарного лежачого фальца і кутового із защелочним фальцем. Для поперечних з'єднань застосовують одинарний стоячий або лежачий фальц. Такі з'єднання при нормального виконання відповідають основній вимозі - забезпечують високу щільність, що не допускає підсосів і витоків повітря у вентиляційних системах.
До недавнього часу при ручному виготовленні повітроводів фальцеві шви були єдиним видом з'єднання металевих листів. Виготовлення фальцевих швів уручну - трудомістка і малопродуктивна робота; в даний час їх виготовлення механізоване.
Зварка - один з основних технологічних процесів при виготовленні вентиляційних систем — призначена для утворення нероз'ємних з'єднань з металу або інших матеріалів. Найбільш часто вживані види зварки: ручна дугова, автоматична і напівавтоматична, плазмова. Значно рідше застосовують контактну зварку - точкову або шовну.
При виготовленні повітроводів, фасонних частин і інших деталей вентиляційного устаткування з металу завтовшки 1,2. . . 2 мм застосовують наступні зварні з'єднання: стикові (мал. 35, а), стикові з отбортовкой (мал. 35, би), нахльосточні (мал. 35, в), кутові (мал.