Природні ресурси Рівненщини

Зміст

КЛІМАТ.  

Фактори кліматотворення.  

Пори року.  

КОРИСНІ КОПАЛИНИ. .  

Алмази.  

Мідь.  

Фосфорити.  

Бурштин.  

Базальти і туфи.  

Лицювальний камінь.  

Будівельні матеріали.  

Сапропель.  

ПІДЗЕМНІ ВОДИ. .  

Мінеральні води.  

ЛІСИ РІВНЕНЩИНИ. .  

Стан лісів області, зміни у держлісфонді 

Динаміка спеціального використання лісів.  

Техногенний та антропогенний вплив на ліси.  

Лісовідновлення і лісорозведення.  

РОСЛИННІСТЬ РІВНЕНЩИНИ.

 

РІДКІСНІ ТА ЗНИКАЮЧІ ВИДИ РОСЛИН. .

ЛІКАРСЬКІ РОСЛИНИ. .  

Динаміка використання, охорони і відтворення дикорослих лікарських рослин 

Лікарські рослини, що заготовляються на території області 

Стан охорони рідкісних та зникаючих видів рослин.  

НАДРА. .  

Охорона надр.   


КЛІМАТ

Клімат області помірно континентальний (помірно теплий, вологий). Зима м'яка, з частими відлигами, літо тепле, з достатньою кількістю опадів.

Систематичні спостереження за кліматом здійснюється гідрометеорологічною службою України, яку на Рівненщині презентує обласний Центр по гідрометеорології.  

Фактори кліматотворення

 Основними факторами, що зумовлюють формування й особливості клімату області, є сонячна радіація, атмосферна циркуляція та характер підстеляючої поверхні. Всі вони діють спокійно, але кліматотворча роль кожного з них проявляється неоднаково у різні сезони року та у різних частинах області.

Сонячна радіація забезпечує приплив тепла від сонця і виступає як головне енергетичне джерело кліматотворення, яке особливо яскраво проявляється у теплу пору року, коли Сонце стоїть високо над горизонтом, хмарність відносно зменшена, а тривалість світлового дня зростає. Величина сонячної радіації насамперед залежить від географічної широти місцевості, що для території Рівненщини, витягнутої у субмеридіальному напрямку, є однією з важливих передумов формування внутрішніх кліматичних відмінностей, у першу чергу між північними і південними районами області.

Атмосферна циркуляція, тобто переміщення повітряних мас, теж зумовлюється нерівномірностями у розподілі тепла в часі і просторі, а отже прямо пов'язана з радіаційним і тепловим балансами. В той же час рух повітря сприяє перерозподілу по території тепла і вологи, а тим самим відіграє істотну кліматотворчу роль. Кліматотворче значення атмосферної циркуляції особливо яскраво проявляється у холодні сезони року, коли зменшується приплив радіаційного тепла.

Основними атмосферними центрами, що визначають її циркуляцію над територією України, у тому числі і над Рівненщиною, виступають: Ісландський та Середземноморський баричні мінімуми, Арктичний, Азіатський (Сибірський) та Азорський баричні максимуми.

Над територією області спостерігається діяльність різних за характером повітряних мас, які формуються над північними районами Атлантики, над крижаними просторами Арктики, над субтропіками Середземномор'я, над рівнинами Євразії. Панування тих чи інших повітряних мас мають виразний сезонний характер.

Так, перехід до зими майже завжди пов'язується з початком вторгненням арктичного повітря, яке супроводжується значним похолоданням, а часто – снігопадами. З настанням холодного

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 >>