Психологічні аспекти соматично хворих людей
План
1. Есенціальна гіпертонія
2. Психосоматика при алергічній реакції
3. Психосоматичні аспекти анорексії
Використана література
1. Есенціальна гіпертонія
Оскільки в більшості випадків чітко датувати початок захворювання не представляється можливим, важко говорити і про ситуацію, яка її викликає. Проте як причинні ситуації описані певні внутрішні конфлікти. Артеріальна гіпертонія часто починається тоді, коли людина перебуває в ситуації хронічного напруженого очікування. Типові висловлювання гіпертоніків: "я маю бути готовий до усього", "я такий, що переймаю на себе усі труднощі", "ніхто мене не утримає, я готовий на все". Провокуючими ситуаціями часто бувають тривалі стани страху, нестача часу і наростаюча напруга. Крім того, описуються ситуації, в яких є можливість розрядки ворожості і агресивності, але цього не відбувається через гальмування або педантичність.
Численні експерименти як з тваринами, так і з людьми показали, що при страху, гніві і озлобленості підвищується тиск і що хронічне емоційне перенапруження може призводити до стійкої гіпертонії. Загальноприйнята думка, що у гіпертоніків існує пов'язана із страхом хронічно пригнічувана агресія.
Для хворих гіпертонією описують типову невротичну особову структуру з переважанням нав'язливих станів, внаслідок чого часто виникають внутрішні і зовнішні конфлікти, що утрудняє емоційну розрядку.
Той факт, що есенціальна гіпертонія часто зустрічається у членів однієї сім'ї, може інтерпретуватися в сенсі "психологічного спадкоємства". Експериментальні дослідження показують, що хворі гіпертонією схильні до підвищення тиску навіть в тих ситуаціях, які у нормотоніків не викликають ніяких змін тиску.
За даними Александера (2002), центральним пунктом психодинаміки пацієнта з есенціальною гіпертонією є постійна боротьба з наростаючим вороже-агресивним почуттям
Спочатку ці риси були виявлені в поведінці спостережуваних хворих. У подальших дослідженнях показано, що порівняно з нормотоніками у них змінено сприйняття конфлікту і стресу. Наприклад, льотні диспетчери піддаються загрозі підвищення тиску не лише тоді, коли ідентифікують себе зі своєю професією і є адаптивними і ввічливими з товаришами по службі, але і коли вони не сприймають і заперечують виробничий стрес.
У формуванні гіпертонії відіграє роль і безпосередня взаємодія в сім'ї, що показано