Психологічні засади здійснення злочинів з особливою жорстокістю

Ефективна боротьба зі злочинністю з психологічної точки зору вимагає глибокого аналізу протиправної поведінки осіб, які здійснили злочин, а також причин, що спонукають людину до злочинної поведінки. Причинність злочинної поведінки, зокрема, злочинів з особливою жорстокістю - складний об'єкт для вивчення.

У науковій літературі є відсутнім системне пояснення особливої жорстокості при здійсненні злочинів. Висловлювалися запозичені із соціальної психології її трактування (І. Є. Фарбер, Н. А. Стручков, Б. С. Утєвський, А. М. Яковлев), але вони не були підкріплені науковими аргументами і не отримали розвитку [5]. Більш детально розглядалися кримінологами причини конфліктності із застосуванням сили у насильницьких злочинах, пов'язані з деформацією способу життя, включеністю та самоізоляцією індивіда в асоціальному середовищі, його впливом на розвиток негативних звичок, аномаліями психіки, підвищеною віктимністю потерпілих. Названі точки зору можуть бути прийняті до уваги, але не дають прямого уявлення про обумовлення виявів особливої жорстокості [6].

Деякі дослідники (Г. П

Гаврилова, Н. В. Алікіна, А. Р. Ратінов) розглядають проблему жорстокості як самостійну, таку, що виходить за межі понять агресії і насилля. При цьому пропонуються різні пояснення: порушення емоційної здатності до переживання, співчуття, альтруїзму, а також до стримування виявів власних потреб, не дивлячись на страждання іншої людини; індивідуальні особливості у вигляді тривожності, ворожості, слабкості самоконтролю і стійкості до стресів; внутрішня схильність до негативного впливу середовища, деформація особистості та її психологічного складу; викривлення соціалізації і ціннісного ставлення до людини тощо [5].

Проведене дослідження надало можливість зробити висновок, що пояснення обумовленості застосування особливої жорстокості при здійсненні злочинів підпорядковується декільком взаємопов'язаним і, разом з тим, самостійно значущим закономірностям. Зокрема, особлива жорстокість, як правило, безпосередньо пов'язана з основним мотивом злочину, чим і визначається її функціональна роль та специфічність. Так, найчастіше вона застосовувалась не із самостійною метою нанесення додаткових страждань потерпілому, а як засіб його залякування для досягнення тієї мети, якій підпорядкований сам злочин (45,5%). Така її мотивація, що називається інструментальною, є найбільш характерною при розбійних нападах, зґвалтуваннях і доволі частою при навмисних вбивствах (32,6%), у яких мотив позбавлення життя також очевидно не був основним або смерть стала наслідком "непомірного" застосування насилля, у тому числі інструментальної особливої жорстокості. У кожному четвертому вивченому злочині, у тому числі й у двох третинах навмисних вбивств, нанесення важких тілесних ушкоджень, мотив особливої жорстокості поєднувався з мотивом злочину, тобто вона виступала як самоціль нанесення мук, страждань потерпілому (21,6%), або його близьким (4,1%), як результат ворожо-агресивного ставлення до них. Подібна "цільова жорстокість" отримала назву операційної. Лише в одному з десяти особлива жорстокість ніби не була пов'язана з мотивом злочину та обумовлювалася звичною поведінкою, садистськими нахилами, аномаліями психіки тощо.

Друга закономірність вказує на те, що обумовлення безпосередньої мотивації особливої жорстокості, охарактеризованої вище, визначається відносно стійким чи близьким до нього вороже-агресивним ставленням до інших людей та формується за своєрідним типовим механізмом, який на певній стадії визначає здатність і готовність виявити особливо жорстокі вчинки, у тому числі при здійсненні важкого злочину.

Третя закономірність пов'язана з тим, що зазначений механізм формування в індивіда готовності до жорстокої поведінки та його реалізації в кримінальній формі складається з багатьох ланок і елементів різного рівня, змісту та походження, які здатні лише у сукупності пояснити обумовленість особливої жорстокості при здійсненні злочину.

Дослідження надають можливість серед таких типових

1 2 3 4 5

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні