Розрахунки платіжними дорученнями та платіжними вимогами-дорученнями

Платіжне доручення — це письмове розпорядження платника банкові, що його обслуговує, про списання з його рахунку зазначеної суми на рахунок одержувача коштів.

Банки приймають до виконання платіжні доручення протягом десяти днів з дати їх заповнення і тільки на суму, платіжними яка є на поточному рахунку юридичної особи, або за дорученнями рахунок отриманого платником кредиту.

Якщо йдеться про перерахування в межах одного банку, сума прийнятого банком до виконання доручення списується в дебет рахунку платника і зараховується в кредит рахунку одержувача:

 Дт Кт

Поточний рахунок платника (сплата боргу) ххх

Поточний рахунок одержувача (погашення боргу) ххх

 

Якщо рахунок відкрито в іншому банку, то операції проводяться в порядку міжбанківських розрахунків у день подачі платіжного доручення:

У банку платника:

Дт Кт

Поточний рахунок платника (сплата боргу) ххх

Коррахунок банку платника (списання боргу) ххх

 

У банку одержувача:

Дт Кт

Коррахунок банку одержувача (зарахування боргу) ххх

Поточний рахунок одержувача (погашення боргу) ххх

 

Розглянемо документообіг розрахунків платіжними дорученнями за умови обслуговування клієнтів у різних банках (Рис. 3. 11).

 

Рис. 3. 11. Документообіг при розрахунках платіжними дорученнями

1 - одержано замовлення та виписано рахунок-фактуру;

2 - оформлене платіжне доручення передається платником у банк;

3 - списується з рахунку платника сума згідно з платіжним дорученням;

4 - сума платіжного доручення перерахована в банк одержувача коштів;

5 - кошти зараховано на рахунок одержувача;

6 - клієнтові видано витяг з особового рахунку про зарахування коштів.

Постачальник одержує замовлення на товар або послугу і виписує рахунок-фактуру. При надходженні рахунка покупцем проводиться перевірка правильності оформлення документа і за дозволом керівника підприємства, при згоді оплати, виписується платіжне доручення.

Доручення оформляється відповідно до вимог і подається клієнтом у банк. Перший примірник виконує функцію меморіального документа і вміщується в документи дня банку платника, другий - видається платникові з відмітками банку про одержання та виконання доручення

Банк платника на підставі першого примірника платіжного доручення списує з поточного рахунку свого клієнта кошти і перераховує на коррахунок банку постачальника. Якщо постачальник і платник обслуговуються в одному банку, то проводиться списання коштів з поточного рахунку платника і зарахування їх на поточний рахунок одержувача. Кошти надсилаються в банк одержувача через систему електронних платежів у день їх списання.

Після надходження коштів на коррахунок банку одержувача їх зараховують на поточний рахунок постачальника. За підписом працівника банку постачальнику передається витяг з особового рахунку про зарахування коштів, до якої додається копія платіжного доручення.

При розрахунках гарантованими платіжними дорученнями банк проводить оплату за умови депонування коштів суб'єктів господарювання на окремому особовому рахунку пасивного балансового рахунку № 2602 «Кошти дорученнями в розрахунках суб'єктів господарської діяльності». За дебетом цього рахунку проводиться надходження коштів, призначених для забезпечення розрахунків, за кредитом - суми списання коштів за призначенням. Установи, які утримуються з Державного або місцевого бюджету, мають аналогічні рахунки в 25-му розділі Плану рахунків комерційного банку.

Підприємство-платник здійснює перекази коштів через відділення зв'язкулоданням гарантованого банком доручення, в якому вказується конкретне підприємство зв'язку, яке бере участь у розрахунках та за рахунок кого сплачуватиметься переказ. До всіх примірників доручення додається належно оформлений список одержувачів переказів. Крім того, підприємство подає відділенню зв'язку заповнені бланки переказів.

На суму гарантованого установою банку доручення не може бути накладено арешт і звернено стягнення за претензіями до платника, який виписав доручення.

На першому примірнику доручення, що видається клієнту після оформлення гарантій, у рядку «Одержувач», крім назви підприємства зв'язку, вміщується такий текст:

 

Видати____________________________________________________

(прізвище,

1 2 3

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні