Синдром тривалого стискання м’яких тканин
План
Синдром тривалого стискання м’яких тканин.
Клінічна картина.
Лікування на етапах медичної евакуації
Список літератури.
Синдром тривалого стискання м’яких тканин
Серед різноманітних видів закритих ушкоджень особливе місце належить синдрому тривалого стискання м’яких тканин. Розвиток у такому випадку деяких тяжких специфічних порушень дозволяє виділити зазначений синдром як самостійну нозологічну одиницю.
Синдром тривалого стискання (СТС) виникає за мирного часу у разі стихійних катастроф (землетрус, повінь), аварій на підземних роботах, лісозаготівлях. Нині в умовах війн при застосуванні сучасної зброї, яка спричинює величезні руйнації міст і промислових об’єктів, небезпека виникнення зазначеного синдрому стає більш реальною (до 5 %). Дані, отримані за матеріалами атомного бомбардування Хіросіми, свідчать, що це ураження, як і під час землетрусів, сягає 20, під час землетрусу у Вірменії — 24 %.
Перші описи синдрому тривалого стискання тканин датовано ще 1908 р. , коли у м. Мессина стався землетрус, внаслідок якого велика кількість жителів виявилася похованою під уламками будинків і прибережних скель. Після вивільнення з-під завалу у деяких потерпілих через кілька днів виникли тяжкі загальні порушення, що призвели до смерті.
У 1909 р. опублікована робота Зільберштейна, в якій автор пише про розвиток нефриту в гірників, що потерпіли від стискання під час аварій на підземних роботах. Клермон і Хаберер (1911) відзначили виникнення анурії в хворих після операції на печінці, а Томас (1929) запропонував ввести в клінічну практику термін: «печінково-нирковий синдром»
Синдром стискання описують під різними назвами: некроз від розміжчення м’язів, печінково-нирковий синдром, ішемічний м’язовий некроз, хвороба стискання, травматичний токсикоз, синдром тривалого роздавлення, синдром тривалого стискання м’яких тканин, нефроз нижнього нефрона, міоренальний синдром, гострий тубулярний некроз, синдром «звільнення» та ін.
Патогенез синдрому стискання є складним. Як відомо, основні клінічні прояви синдрому виникають після звільнення, коли починається відновлення кровообігу стиснутої частини тіла.
Розвиток патологічного процесу переважно йде такими шляхами: ішемія в поєднанні з венозним застоєм частини тіла, підданої стисканню; стискання і травматизація нервових стовбурів із відповідними нейрорефлекторними впливами; руйнація тканин із наступним вивільненням токсичних метаболітів.
У частині тіла, розташованій дистальніше рівня стискання, виникають різкі порушення артеріального і венозного кровообігу. Залежно від сили стискання в одних випадках можуть превалювати порушення артеріального, в інших — венозного кровообігу. Всі вони призводять до розвитку тяжкої ішемії, яку супроводжують гіпоксія та метаболічний ацидоз.
Джерелом нервово-рефлекторних впливів є ушкодження периферичних нервових стовбурів і тяжкі психоемоційні порушення. Дотепер залишається спірним питання, чи може розвинутися при синдромі тривалого стискання травматичний шок. Однак симптоми травматичного шоку в ранньому періоді після вивільнення спостерігаються в потерпілих досить часто. Згодом виникають тяжка інтоксикація і гостра ниркова недостатність (ГНН). Крім того, стискання нервових стовбурів супроводжується порушенням іннервації кісткового мозку і змінами кровотворення.
Найтяжчі порушення пов’язані з масивною руйнацією тканин, головним чином поперечносмугастої мускулатури, і шкіри у зоні стискання. Після вивільнення із зруйнованих м’язів у кров починає надходити ряд токсичних продуктів. Серед них особливе значення має м’язовий пігмент —