Сладж-синдром

Сладж-синдром або жовчний осад вперше був описаний в 70-і роки 20 століть після впровадження в медичну практику ультразвукового сканування. По хімічному складу жовчний осад складається з кристалів моногідрата холестерину, гранул білірубіну кальцію або інших солей кальцію, ув'язнених в тяжи із слизу. Утворення сладж-синдрома залежить від фізико-хімічних взаємин компонентів жовчі, від порушень функції слизистої оболонки жовчного міхура і його скоротливої здатності. Патогенез жовчного осаду аналогічний утворенню жовчних каменів.

Відомий спосіб лікування сладж-синдрома шляхом призначення урсодезоксихолевой кислоти (див. Shiffinan M. L. , Kaplan G. D. , Brinkman-Kaplan V. , Vickers F. F. Prophylaxis against gallstone formation with ursodeoxychohc acid in patients participating in avery-low-calorie diet program. // Ann Inter Med. - 1995. - Vol. l22. - P. 899-905. ). Проте курс лікування тривалий, протягом декількох місяців і ефект лікування - 30%.

Найбільш близьким є спосіб, по якому призначають мінеральну воду \Светлановскую\ у поєднанні з лікарською терапією по 200 мл за 45 хвилин до їди три рази в день. (див. Беляєв А

Г. Ефективність вживання мінеральної води \Светлановская\ у терапії хворих хронічним холециститом: клініко-біохімчний, функціональні і морфологічні аспекти. / Автореферат дисс. . . Кан. мед. наук, Саратов, 2000 р. , С. 19). Проте даний спосіб володіє низькою ефективністю лікування сладж-синдрома і тривалий за часом.

Технічним результатом пропонованого способу лікування є підвищення ефективності лікування.

Новим в досягненні поставленого результату є те, що заздалегідь визначають типа порушення моторики скорочення жовчного міхура і жовчовивідних доріг.

Новим є також те, що призначають термальну маломінералізовану гідрокарбонатно-натрієво-сульфатно-кальцієву магнієву мінеральну воду по 200-300 мл 3 рази в день за одну годину до їди, тюбажи з мінеральною водою №3, ванни і душ з мінеральною водою щодня протягом 10-14 днів, причому при гіпомоторном типові використовують мінеральну воду 25-30°C, а при гіпертонічному типові моторики - 38-40°C.

Призначення термальною маломінералізованою гідрокарбонатно-натрієво-сульфатно-кальцієвої магнієвої мінеральної води забезпечує підвищення ефективності лікування за рахунок елімінації жовчного осаду.

Використання мінеральної води підвищеної температури забезпечує нормалізуючу дію, а низької температури - стимулююча дія, що також підвищує ефективність лікування сладж-синдрома.

Порівняльний аналіз з прототипом показує, що пропонований спосіб відрізняється тим, що заздалегідь визначають типа порушення моторики скорочення жовчного міхура і жовчовивідних доріг, потім призначають термальну маломінералізовану гідрокарбонатно-натрієво-сульфатно-кальцієву магнієву мінеральну воду по 200-300 мл 3 рази в день за одну годину до їди, тюбажи з мінеральною водою №3, ванни і душ з мінеральною водою щодня протягом 10-14 днів, причому при гіпомотрному типові використовують мінеральну воду 25-30°C, а при гіпертонічному типові - 38-40°C, що відповідає критерію винаходу \новизна\.

Спосіб лікування сладж-синдрома здійснюють таким чином.

Всього було проліковано 72 хворих хронічним безкам'яним холециститом, з них жінок 57, чоловіків 15, з середнім віком 40,7±8,9 років. Всім хворим під час вступу на лікування проводять ультразвукове сканування для діагностики жовчного осаду. Діагноз веріфікується на підставі скарг, анамнезу, огляду, даних санаторно-курортних карт, традиційного клініко-лабораторного дослідження. Уз-сканування проводять натщесерце з попереднім дванадцятигодинним голодуванням. Як жовчогінний подразник беруть термальну маломінералізовану гідрокарбонатно-натрієво-сульфатно-кальцієву магнієву мінеральну воду з малим вмістом кремнію і заліза в кількості 200 мл кімнатної температури. Досліджують наступні показники до лікування і після лікування: положення, форма, величина, стан зовнішніх і внутрішніх контурів жовчного міхура, товщина стінок, додаткові включення в порожнину жовчного міхура, скоротлива здатність, стан жовчовивідних доріг. Всім хворим призначають дієту по Певзнеру, прийом мінеральної води, яка по своєму хімічному складу аналогічна Кисловодську \Нарзану\,

1 2 3

Схожі роботи