Стрітення

Виховання ціннісного ставлення особистості до дня захисту Вітчизни

 

Тема. Стрітення – Грімниці – весни провісниці.

 

Мета. Поглибити знання учнів про звичаї та традиції українського народу на свято Стрітення; дати поняття про етимологічне значення назви місяця «лютого»; розвивати виконавські здібності учнів; виховувати інтерес до звичаїв та традицій нашого народу.

 

Обладнання:  картки зі словами, ілюстрації, малюнок жайворонка, коржики-жайворонки, вишитий рушник, стрітенська свічка, приказки, емблеми етимолога, етнографів і фольклористів.

Хід заняття

І. Організація учнів до заняття
- Діти, встали всі рівненько!
- Добрий день!
(Добрий день)

ІІ. Актуалізація знань учнів
- Як нестримно летить час, ще зовсім недавно ми тішилися новорічними святами, а вже почався відлік останнього місяця зими.
1. «Плутанка»
Із розсипанки слів утворіть і прочитайте народну приказку, а потім скажете мені, про який місяць буде йти мова.

СОНЦЕ МОРОЗ
ЛЮТИЙ
БЛИЩИТЬ ТРІЩИТЬ
А
(Сонце блищить, а лютий мороз тріщить)

2. Тлумачення слів-назв лютого
- Місяць лютий за своїм характером найпримхливіший, та все ж сонечко вже повертає на весну – поступово день збільшується.

- Діти, як ви гадаєте, чому цей місяць носить таку назву? (Злий, холодний, жорстокий, лютий). Так, ваші думки слушні. А хотіли б ви більше дізнатися про значення лютого? Тож давайте послухаємо учня-етимолога.

Етимолог. У багатьох народів останній місяць зими завершував річний цикл. Це стосувалося і давніх римлян, у яких назва останнього місяця року означала «очищення» (латинською – «фебруаріс»). Нею і сьогодні користується більшість європейців

В Україні, як і в Білорусі, офіційно закріпилось слово «лютий». Як стверджує відоме прислів’я, це пора надмірних контрастів – вітрів, морозів, снігів, відлиг. Поруч з офіційною, в багатьох регіонах України користуються також діалектними накличками: сніжень – щедрий на сніги, морози; крутень – віхоли, заметілі; криводоріг – підступні відлиги, а потім укриті льодом дороги, якими ковзали сани від узбіччя до узбіччя; межень – календарна межа між зимою і весною.
- Дякую. Молодець!

ІІІ. Повідомлення теми
- У кожного місяця є свої найбільші свята. Чи можете ви назвати свята січня? (Новий рік, Різдво, Водохреща)
- Місяць лютий може похвалитися лише одним річним святом – Стрітенням. Отже, темою сьогоднішнього заняття буде «Стрітення – Грімниці – весни провісниці».

ІV. Основна частина
1. Розповідь про Стрітення
- 15 лютого наша свята церква відзначає урочистим богослужінням празник – Стрітення Господнє. Біблія розповідає, що коли маленькому Ісусові було 40 днів, батьки принесли Його згідно із законом до храму. В той час в Єрусалимі жила праведна та благочестива людина на ймення Симеон. Бог обіцяв йому, що він лише тоді помре, коли побачить Месію. Взявши Ісуса на руки, Симеон сказав: «Нині відпускаєш раба Твого, владико…» Так зустрівся старий Симеон з Владикою неба і землі. (Звідси й назва Стрітення)

2. Виступи етнографів
- А тепер послухаємо учнів-етнографів, які досліджували, як відзначали українці це свято. (Двоє учнів розповідають)
1 учень. На Стрітення люди в церквах святять воду і свічки, які називали «грімничними», бо запалювали їх і ставили перед образами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від грому. По приході з церкви

1 2 3

Схожі роботи