Суфозійні процеси

Суфозія (від латів. suffosio — підкопування) — винесення дрібних мінеральних часток породи водою, що фільтрується через неї. Процес близький до карсту, але відрізняється від нього тим, що суфозія є переважно фізичним процесом і частки породи не зазнають подальшого руйнування.

Суфозія приводить до просідання вищерозміщеної товщі і утворення западин (суффозіонних воронок, блюдець, западин) діаметром до 10 і навіть 100 метрів, а також печер. Іншим слідством може бути зміна гранулометричного складу порід як схильних до суфозії, так і таких, що є фільтром для винесеного матеріалу.

Найбільш широкий розвиток суфозія отримує в області поширення лессов і лесовидних суглинків, під схилами долин річок, часто по ходах риючих тварин. Однією з необхідних умов суфозії є наявність в породі як крупних часток, створюючих нерухомий каркас, так і дрібних, що вимиваються. Винесення починається лише з певних значень натиску води, нижче за яких відбувається лише фільтрація.

У карбонатних і гіпсоносних піщано-глинистих відкладеннях і мергелях карст і суфозія можуть виявлятися одночасно. Це явище носить назва глинистий карст або глинистий псевдокарст.

Дана робота заснована на самостійних дослідженнях авторами карстово-суффозіонних утворень лівобережжя Дністровського лиману в процесі 3-х експедицій (організованих Молодіжною науково-дослідною геологічною асоціацією “ Магма “). Перша експедиція проводилася в середині червня 1996 року в складі з Фесенко а. В. і Шаталіна с. В. , в процесі якої була проведена зйомка 5 печер, 15 колодязів і 10 карстово-суффозіонних воронок. Друга експедиція проводилася 4 серпня 1996 року Фесенко а. В. і Фесенко о. В

, в процесі якої було знайдено ще три печери і всі типи карстово-суффозіонних утворень були сфотографовані (фото). Третя експедиція проводилася в кінці вересня 1997 року Фесенко а. В. в процесі якої була узагальнена вся інформація по глинистих карстово-суффозіонним формах.

Карстово-суффозіонниє явища широко поширені по лівому берегу Дністровського лиману, від с. Кароліно-бугаз до р. Овідіополя. Їх основна частина приурочена до овражно-балочной мережі побережжя лиману.

Побережжя Дністровського лиману сильно розчленоване овражно-балочной мережею. Глибина овражно-балочной мережі досягає 50-65 метрів. , при абсолютному переважанні, уздовж лівого берега лиману дрібних, але глибоких ярів. Ширіна цих ярів від 10 до 150 метрів. Яри мають круті схили, з кутом нахилу 45-85°.

Карстово-суффозіонниє процеси, або як вигляд їх прояву - глинистий карст, є явище розчинення, вилуговування гірських порід і механічного винесення часток порід. Явище глинистого карсту протікає в даному районі в лессах, лесовидних породах, червоно-бурих суглинках, де потужність всієї товщі досягає 50 метрів.

Рухома вода в глинистих породах проводить роботу двоякого роду: з одного боку вона вилуговує і виносить розчинні солі, з іншої - проводить механічеськийвинесення найдрібніших часток породи. В результаті цього процесу відбувається розпушування породи, утворення порожнеч, як у вигляді поверхневих карстових форм - воронок, колодязів, ніш, порожнин арочного типа - “арок”, так і підземних, - печер, каналів, закарстованних тріщин і тому подібне

В даний час глинисті карстово-суффозіонниє процеси активно розвиваються і мінімальний майдан їх распростроненія складає близько 10 км. кв. уздовж лівого берега Дністровського лиману.

Опис карстово-суффозіонних форм.

Печера П-1

Печера П-1 розташована

1 2 3 4