Суть і зміст терміну “екологія” та його тлумачення різними вченими-екологами

ПЛАН

Вступ

1. Становлення екології як науки, перше застосування терміну “екологія”

2. Предмет і об’єкти дослідження науки екології

3. Проблеми різного тлумачення терміну “екологія”

Список використаної літератури

 

Вступ

Популярність екології останнім часом стрімко зростає. В обговорення екологічних проблем вслід за представниками зацікавлених наук втяглись і широкі громадські кола, в тому числі радіо, друковані засоби масової інформації, телебачення. При цьому об'єкт, предмет і задачі екології кожен розуміє по-своєму, від чого терміни "екологія", "екологічне дослідження" стали вживатись надзвичайно широко, часто-густо без будь-якої на то потреби, втратили своє визначення і навіть свою сутність.

В даній контрольній роботі спробуємо з’ясувати суть і зміст терміну “екологія”, предмет і об’єкти дослідження науки екології, особливості її розвитку сьогодні.

Під час написання контрольної роботи були використані різноманітні літературні джерела: книги, статті з періодичних видань, енциклопедії.

1. Становлення екології як науки, перше застосування терміну “екологія”

Спочатку екологія виділилась із біології в процесі вивчення пристосування організмів до змін навколишнього середовища і впливу цього середовища на зміни самих організмів. Все це розглядалось в контексті еволюції природи, руйнуючи попередній міф про незмінність раз і назавжди Богом створеної природи.

Е. Геккель визначив екологію як загальну науку про відношення організму до навколишнього зовнішнього світу, який розглядався як сукупність умов існування в широкому розумінні.

Зараз під термін "екологія" почали підводити новий зміст. Багато теоретиків стверджують, що екології як науці вже тісно в біологічних рамках і час зняти обмеження з екології як чисто біологічної науки

Ці ідеї не позбавлені сенсу, однак у них немає чітко визначеного предмета екології.

Починаючи з 60-х років ХХ ст. нове життя отримав термін "екологія". Він тривалий час використовувався виключно фахівцями. Але загострення проблем навколишнього середовища у планетарному масштабі зробило його відомим кожній пересічній людині. Геккель уживав цей термін для назви науки, яка вивчає організацію та функціонування надорганізмових систем різних видів.

Сучасні словники пропонують таке тлумачення: "Екологія – система знань про взаємовідносини організмів рослинного і тваринного світу й середовища їх існування. " Одне з найкоротших визначень екології дає американський учений Одум, який називає її біологією навколишнього середовища. Сьогодні екологія вивчає також взаємодію людини та біосфери, суспільного виробництва з довкіллям тощо.  

2. Предмет і об’єкти дослідження науки екології

Об'єктом вивчення екології може бути сполучення не будь-яких двох систем, підсистем, елементів, якимось чином пов'язаних між собою, а тільки тих сполучень двох систем, при якому одна система включає в себе іншу і є зовнішнім середовищем її існування. Власне, це і є те, що слід називати екологічною системою - екосистемою. Таким чином, екосистема - це завжди тільки система "організм - середовище" на відміну від геосистеми "природний об'єкт - середовище" або "середовище - середовище".

Взаємовідносини однотипних сусідніх систем, що входять до деякої спільності, є предметом дослідження етології - науки, що вивчає особливості поведінки організмів у всіх її проявах.

1 2 3 4 5

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні