Світлові величини

Зміст 

1. Випромінювання.

2. Потік випромінювання.

3. Світловий потік.

4. Сила випромінювання і сила світла.

5. Енергетична світність і світність.

6. Енергетична яскравість (променистість) і яскравість.

7. Коефіцієнт яскравості.

8. Енергетичні і світлові величини, що характеризують спалах.

1. Випромінювання 

 Випромінювання – поняття, однаково застосовуване до різних областей електромагнітних полів (гама–, рентгенівське, оптичне, радіовипромінювання). До оптичної області спектра відноситься частина електромагнітного спектра з довжинами хвиль від =0,01 мкм до =1000 мкм. Випромінювання оптичної області спектра широко застосовуються для штучного освітлення, для опромінення тварин, рослин, насіння.

 Випромінювання оптичної області спектра утворюється в результаті електронного збудження атомів, коливального й обертального руху молекул

 Енергія випромінювання може бути вимірювана в джоулях (Дж) у системі СІ чи інших одиницях енергії.  

2. Потік випромінювання

 У світлотехніці прийнято користуватися потужністю випромінювання, що називається потоком випромінювання (чи променистим потоком). Одиницею виміру потоку випромінювання служить ват (Вт).

Якщо джерело енергії випромінювання за час dt випромінює енергію dQe, то миттєве значення потоку випромінювання цього джерела  дорівнює: 

 Часто користуються поняттям середнього значення потоку випромінювання за кінцевий інтервал часу t

Феср

де Феср– середнє значення потоку випромінювання;

Q е– енергія, випромінювана джерелом за час t.

 Потік випромінювання характеризується розподілом за часом, спектром, у просторі.

 У більшості випадків, коли говорять про розподіл потоку випромінювання за часом, не враховують квантового характеру виникнення випромінювання, а розуміють під цим функцію, що дає зміну в часі миттєвих значень потоку випромінювання Фе(t). Це допустимо, оскільки число фотонів, випромінюваних джерелом в одиницю часу, дуже велике. Наприклад, лампа накалювання потужністю 100 Вт у секунду випромінює біля 5*1020 фотонів. Коли розглядаються явища генерування і поглинання потоку випромінювання, доводиться враховувати його квантову природу .

 Розподіл потоку випромінювання за спектром.

 За спектральним розподілом потоку випромінювання джерела розбивають на три класи: з лінійчатим, смугастим і суцільним спектрами.

1. У джерел з лінійчатим спектром випромінювання відбувається в межах вузьких ділянок спектра – ліній. Прийнято потік випромінювання однієї лінії вважати монохроматичним. Надалі під монохроматичним потоком випромінювання будемо розуміти потік, випромінюваний у межах дуже вузької ділянки (довжин чи хвиль частот), який можна охарактеризувати одним значенням довжини чи хвилі частоти.

 Потік випромінювання джерела з лінійчатим спектром складається з монохроматичних потоків окремих ліній: 

де  – потік випромінювання джерела з лінійчатим спектром;

, , – монохроматичні потоки випромінювання окремих ліній.

 Лінійчатий спектр мають газорозрядні джерела випромінювання, у яких розряд відбувається в атмосфері інертного чи газу випарів металу.

2. У джерел зі смугастим спектром випромінювання відбувається в межах досить широких ділянок спектра – смуг, відділених одна від іншої темними проміжками. Випромінювання однієї смуги вже не можна вважати однорідним, тому що

1 2 3 4 5 6 7