Театр давнього Риму
ПЛАН
Вступ 3
Витоки римського театру 4
Римський театр епохи республіки. 6
Римський театр імператорської епохи 9
Організація театральних вистав 10
ВИСНОВОК 13
Список використаної літератури 14
Вступ
Слово «театр» походить від грецького δ?ατρον – основне значення – місце для видовищ. Для повнішого розкриття даної теми слід сказати, що ж таке – театр. Це рід мистецтва, в якому віддзеркалення життя досягається за допомогою драматичної дії, здійснюваної актором перед глядачами. Театр – це мистецтво синтетичне – в нім об'єднуються виразні засоби літератури, музики, живопису, архітектури і інших видів мистецтв.
Дієва природа театру знаходить віддзеркалення в драмі, складовій вміст театральної вистави.
У театрі «. толпа, ні в чому не схожа між собою . може раптом приголомшуватися одним потрясінням, заплакати одними сльозами і засміятися одним загальним сміхом» (Н. Ст Гоголь). У театрі глядач присутній як би при самому здійсненні подій і стає з етичним співучасником, залучаючись до переживань дійових осіб.
Зародження елементів театру відбувається в прадавніх обрядах і іграх, що відображали трудові процеси. У основі вистав лежали міфи – оповіді про богів і героїв. Зміна пір року, посів і схід зерна знайшли поетичне віддзеркалення в мотивах смерті і воскресіння героя, складових головне містеріальних вистав, пов'язаних з культом Осиріса в Єгипті, Митри в Ірані, Бела-Мардука у Вавілоні, Деметри і Діоніса в Древній Греції.
Витоки римського театру
З кінця VI ст до н. е. Рим став аристократичною республікою на чолі з сенатом, що складається із знатних римських громадян (нобілей). Зростання рабства, розорення дрібних землевласників і ремісників, загострення класових протиріч – все це привело в I ст до н
По своєму культурному розвитку римляни стояли значно нижче за етрусків і греків. Через етрусків вони познайомилися з грецьким алфавітом і грецькою міфологією.
У III в до н . е. римляни добре знали вже всіх грецьких богів, яким вони дали римські імена. Грецьке ремесло, мистецтво і архітектура, релігія і міфологія зробили величезний вплив на культуру латинян.
В області літератури і театрального мистецтва римляни часто запозичували готові форми у греків. Проте, не можна бачити в римській культурі лише одні запозичення. Їй властиві і багато оригінальних рис, висхідних до глибокої старовини. Крім того, багато що, запозичене у греків, піддавалося радикальній переробці відповідно до потреб і смаків римського суспільства.
Витоки римського театру і драма сходять, як і в Греції, до сільських свят збору урожаю. Ще у віддалені часи, тоді Рим був невеликою общиною Лациума, по селах справлялися свята у зв'язку із закінченням жнив. На цих святах виспівували веселі грубуваті пісні, так звані фесценіни. Як і в Греції, зазвичай виступали при цьому два полухорія, які обмінювалися один з одним жартами і кепкуваннями часом уїдливого вмісту. Зародившись ще при родових буд, фесценіни існували і в подальші століття, і в них, за свідченням письменника часів Августа Горація, знаходила віддзеркалення і соціальна боротьба між патриціями і плебеями. Горацій говорить, що фесценінські кепкування не щадили і знать, яка і постаралася їх приборкати, – було встановлено строге покарання всякому, хто засуджуватиме