Технології газоочищення та пиловловлювання

Технології газоочищення та пиловловлювання

Очищення газів проводять з метою подальшого використання самого газу або домішок, що містяться в ньому; промислові гази, що викидаються в атмосферу, очищають з метою охорони повітряного простору від забруднень шкідливими речовинами. До 2-ої половини 19 ст. боротьба з шкідливим впливом промислових газів, що викидаються в атмосферу, зводилася до заборони або обмеження будівництва тих або інших підприємств. Проте ці заходи у зв’язку із зростанням промисловості, транспорту і крупних міст виявилися недієвими.

Швидкий розвиток промисловості, концентрація підприємств і збільшення масштабів виробництва з’явилися причиною виникнення самої проблеми очищення промислових газів. У промислово розвинених країнах насиченість території підприємствами і транспортом така, що локальне забруднення атмосфери перейшло в загальне, в забруднення всього (або принаймні величезної частини) повітряного басейна.

У ряді галузей промисловості створені трести, інститути, лабораторії, покликані постійно займатися питаннями очищення газів. Розроблені методи Р. о. дозволяють у цілому ряді випадків при правильному технологічному процесі і правильній організації виробництва викидати в атмосферу гази, що практично не містять шкідливих речовин.  

Джерела і форми забруднення промислових газів.

Крупні промислові підприємства, ж. -д. і автомобільний транспорт викидають в атмосферу величезну кількість газів, що несуть різноманітні, у тому числі і шкідливі, приміси. Наприклад, теплова електростанція потужністю 2400 Мвт, що працює на вугіллі середньої зольності, викидає в атмосферу близько 9 млн.

 м3/час димових газів, що містять 180 т золи.

Особливо забруднені гази металургійних підприємств, цементних заводів, теплових електростанцій, хімічних і нафтохімічних заводів, що відходять. Промислові гази, що відходять, містять домішки у вигляді твердих частинок, крапельок рідини, а також шкідливі газоподібні продукти. Тверді домішки в промислових газах дрібно роздроблені і знаходяться у вигляді пилу і диму.

Розміри частинок пилу - від сотні мкм до доль мкм, розміри частинок диму зазвичай менше 1 мкм, але в окремих випадках досягають і 2-3 мкм.  Частинки пилу відрізняються від частинок диму не тільки розміром, але і хімічним складом.

Порівняно крупні частинки пилу представляють подрібнений матеріал, що переробляється на даному підприємстві (наприклад, компоненти металургійної шихти). Частинки диму різко відрізняються по складу від початкового матеріалу, з якого вони утворилися.

Зокрема, під час плавки, при випаленні рудий і при інших металургійних процесах відбувається випаровування летючих металів і їх з’єднань з подальшою конденсацією і утворенням диму. Тонкий пил, що в результаті міститься в газах, що відходять, нерідко збагачується цими металами настільки, що стає вигідним їх витягання.

Такий побічний концентрат у вигляді пилу є єдиною промисловою сировиною для отримання багатьох рідкісних елементів (селен, теллур, індій і ін. ), оскільки при дуже низькому вмісті цих елементів в поліметалічних рудах пряме їх витягання економічно невигідно. При неповному згоранні палива до складу диму входить також сажа.

Тверді частинки випадають з газів, що відходять, засмічують повітря, шкідливо діють на організм людини, рослинність, забруднюють грунт. Рідкі домішки присутні в промислових газах у вигляді бризок або туманів, тобто суспензії в газі вельми дрібних крапельок (зазвичай менше 1 мкм і до тисячних доль мкм ), які утворилися в результаті конденсації речовин, що знаходилися в газоподібному стані.

Характерним прикладом промислових газів з домішкою

1 2 3 4 5

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні