Урок. Що є людина на землі. Духовні шукання доктора Фауста в трагедії Й.- В. Гете
Тема: Що є людина на землі? Духовні шукання доктора Фауста в трагедії Й. - В. Гете.
Мета: розкрити гетевське розуміння проблеми справжнього сенсу буття як невпинного пошуку; розвивати навички групової роботи, вміння аналізувати й порівнювати літературні образи, аналізувати текст у єдності змісту і форми, вміння розв’язувати проблему, вести діалог та дискусію, формувати світоглядну позицію, розвивати комунікативну компетентність учнів.
Епіграф: “В душі, що прагне потемки добра,
Є правого шляху свідомість”
Й. Гете. “Фауст” /Господь/
“Я свідок лиш мізерності людської”
Й. Гете “Фауст” /Мефістофель/
Тип уроку : урок – роздум
ХІД УРОКУ
1. Етап організації
Вступне слово вчителя
Є твори, без яких неможливо уявити розвиток літератури і життя суспільства. Вони визначають прогрес людства, який виявляється перед усім у духовному розвитку. Саме до таких творів належить і трагедія Гете “Фауст”, яка стала підсумком багаторічних шукань письменника.
“Фауст” – складний філософський твір, у якому порушуються важливі проблеми буття людини, її місця і призначення у світі. У центрі нашої уваги на уроці постане головний герой твору, бо саме в образі Фауста втілилися вищі духовні поривання людини. Саме аналіз цього образу допомагає знайти відповідь на проблемне питання “Що є людина на землі?”
2. Етап визначення мети.
Інтерактивний прийом „Мікрофон”
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
/*Більше дізнатися про твір Гете.
*Дізнатися, чим закінчилася суперечка між Богом і Дияволом.
*Поспілкуватися про проблеми добра і зла.
*Детальніше познайомитися з творчістю Гете.
*Зрозуміти, у чому була причина невдоволеності Фауста своїм життям
*Проаналізувати, яка боротьба триває в душі такої людини, як Фауст.
*Заглибитися у вічні питання людського буття. /
Вчитель
Сподіваюся, що сьогодні на уроці справдяться ваші очікування, адже його мета – розкрити зміст духовних поривань Фауста; прослідкувати, як в образі головного героя Гете втілилося авторське бачення людини і її призначення на землі.
Епіграфами нашого уроку стали слова з “Прологу на небесах”, в яких відобразилися два абсолютно протилежні погляди на природу людини. /Зачитуються слова епіграфу/. Запишіть в зошити тему та епіграфи уроку.
3. Етап організації виконання плану діяльності
Вчитель
“Фауст” був закінчений незадовго до смерті письменника. Гете помирав з єдиною думкою про Істину: “Нема нічого величнішого, ніж Істина. Який я радий, що присвятив своє життя Істині. ” Вже майже два століття людство відкриває Фауста Гете, проте так і не знайшло Істину, а це означає, що твір залишається актуальним і сьогодні. Отож, уперед, на пошуки Істини про людину, яку нам залишив у спадок Гете!. . Можливо, вона не відкриється нам одразу, однак ми маємо доторкнутися до величної книги і зрозуміти, що є вищі сфєри людського духу, де тільки і можливе справжнє життя. Тож яка вона, людина? Яка триває боротьба в її душі? Що перемагає добро чи зло?
Індивідуальна робота за запитаннями
- Пригадайте, який епізод є зав’язкою трагедії Гете?
/ “Пролог на небі ”- зав’язка трагедії “Фауст”. У цій частині твору створюється фантастична ситуація зустрічі Господа та його архангелів із Мефістофелем, яка набуває символічного значення. Основний предмет розмови – людина, хто вона така, яке її місце у світі. У “Пролозі на небі” висловлюються протилежні думки. Господь утверджує силу людської особистості, її здатності до розвитку, пошуку смислу буття.
Він поки що у мороці блукає,
Та я вкажу йому до правди вхід,
Бо знає садівник, як деревце плекає,
Який від нього буде цвіт і плід.
А Мефістофель, навпаки,