Відмінні риси психологічного консультування і психотерапії

ПЛАН

Психологічне консультування          

Історія і причини появи 

Цілі     

Види   

Організація процесу       

Психотерапія        

Визначення поняття       

Список літератури        

 

Психологічне консультування

Психологічне консультування - один з видів психологічної допомоги (разом з психокорекцією, психотерапією, психологічними тренінгами та ін. ), що виділився з психотерапії. Згідно Р. Нельсону-Джоунсу, психологічне консультування, за своєю суттю, є видом стосунків допомоги.

Історія і причини появи

Як пише фахівець в області психологічного консультування Римантас Кочюнас, ця професійна діяльність виникла у відповідь на потреби людей, яких не маючи клінічних порушень все ж шукали психологічну допомогу. Саме тому, фахівці з психологічного консультування допомагають передусім людям, що зазнають труднощі в повсякденному житті, діяльності, спілкуванні і т. д.

Психологічне консультування з'являлося, змістовно наповнюючись різними теоріями - як психологічними і психотерапевтичними, так і філософськими, соціально-психологічними, так і власне - консультативними.

Поява теорій психологічного консультування перебуває під впливом соціально-історичних (особливості громадської організації, громадські проблеми часу, в яких живе творець теорії, зміни в суспільстві та ін. ) і культурних чинників (відмінності в культурах, в яких створюються теорії)

Творці теорій нерідко створюють свої теорії, вирішуючи свої власні проблеми, при цьому виражаючи або відбиваючи власну індивідуальність, маючи сильну зацікавленість в записі і передачі ідей.

Цілі

Цілі психологічного консультування залежать від конкретної психологічної школи. Розглянемо деяких з них:

• Біхевіорально-орієнтований напрям в консультуванні ставить своєю метою зміну поведінки людини.

• Для екзистенціального напряму, як відмічає Емми ван Дорцен, мета психологічного консультування "полягає в тому, щоб прояснити, відтіняти і зрозуміти життя". Що робиться консультантом клієнтові допомога націлена на пошук останнім власного напряму в житті з використанням інсайтів. Цей процес має на увазі осмислення цілей і намірів людини, а також його загального відношення до життя.

Узагальнено кажучи, мета психологічного консультування - допомогти клієнтові у вирішенні його проблеми. Усвідомити і змінити малоефективні моделі поведінки, для того, щоб приймати важливі рішення, дозволяти виникаючі проблеми, досягати поставлених цілей, жити в гармонії з собою і навколишнім світом.

По спрямованості мети психологічного консультування розділяють на цілі, пов'язані з виправленням (корекцією) і цілі, пов'язані із забезпеченням зростання і розвитку, хоча такий розподіл не завжди можливо виробити досить чітко.

В цілому, в психологічному консультуванні (з рядом виключень) велика увага приділяється досягненню стану психологічного комфорту і збереженню психічного здоров'я (як клієнта, так і консультанта), а також особливо велике значення надається підвищенню особистої відповідальності клієнтів за хід їх власного життя, і, кінець кінцем, - можливості жити без допомоги консультанта.

Постановка мети психологічного консультування, що є його результатом, що передбачається, через обопільну активність в процесі консультування як консультанта, так і клієнта в різних теоретичних традиціях є зазвичай єдиною спільною творчістю обох

1 2 3 4

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні