Вікінги

План

Вступ

Географія

Походи вікінгів

Суспільний лад

Зброя

Судна вікінгів

Вікінги в Західній Європі

Вікінги в Ісландії і Гренландії

Мистецтво вікінгів

Кінець епохи вікінгів

Література

Вікінги — представники військо-торгівельних угруповань Північної Європи, насамперед Скандинавії. Належали переважно до скандинаво-германської мовної групи. Вважаються першими «піратами Півночі». Починаючи з 8 століття розпочали грабіжницькі набіги на прибережні землі європейських країн, засновуючи на завойованих землях свої поселення. У зв'язку з активною експансією скандинавів у період з 8 по 11 століття, його прийнято називати у європейській медієвістиці «Епохою вікінгів».

Вікінги (нормани), морські розбійники, вихідці з Скандинавії, що здійснювали в 9–11 ст. походи протяжністю до 8000 км, можливо, і на великі відстані. Ці зухвалі і безстрашні люди на сході досягали меж Персії, а на заході – Нового Світла.

Слово «вікінг» сходило до стародавньонорвезького «вікінгр». Щодо його походження існує ряд гіпотез, найбільш переконлива з яких зводить його до «вік» – фіорд, бухта. Слово «вікінг» (букв. «людина з фіорда») застосовувалося для позначення розбійників, які діяли в прибережних водах, ховаючись в затишних бухтах і затоках. В Скандинавії вони були відомі задовго до того, як набули погану славу в Європі. Французи називали вікінгів норманами або різними варіантами цього слова (норсмани, нортмани – букв. «люди з півночі»); англійці всіх скандинавів без розбору називали датчанами, а слов'яни, греки, хазари, араби іменували шведських вікінгів Руссю або варягами.

Куди б не відправлялися вікінги – на Британські о-ва, до Франції, Іспанії, Італії або Північної Африки – вони безжально грабували і захоплювали чужі землі. В деяких випадках вони поселялися в завойованих країнах і ставали їх правителями

Датські вікінги на якийсь час підкорили Англію, поселялися в Шотландії і Ірландії. Сумісними зусиллями вони завоювали частину Франції, відому під назвою Нормандія. Норвезькі вікінги і їх нащадки створили колонії на островах Північної Атлантики – Ісландії і Гренландії і заснували поселення на побережжі Ньюфаундленда в Північній Америці, втім, що проіснувало недовго. Шведські вікінги сталі володарювати на сході Балтики. Вони широко розповсюдилися по Русі і, спустившись по річках до Чорного і Каспійського морів, навіть загрожували Константинополю і деяким районам Персії. Вікінги були останніми німецькими варварами-завойовниками і першими європейськими мореплавцями-першопроходцями.

Існують різні трактування причин бурхливого спалаху активності вікінгів в 9 ст. Є свідоцтва того, що Скандинавія була перенаселена і багато скандинавів відправлялися за рубіж на пошуки щастя. Багаті, але незахищені міста і монастирі південних і західних сусідів представляли собою легку здобич. Навряд чи можна було отримати відсіч збоку розрізнених королівств на Британських о-вах або ослабіла імперії Карла Великого, поглиненої династичними розбратами. В епоху вікінгів в Норвегії, Швеції і Данії поступово консолідувалися національні монархії. Честолюбні предводителі і могутні клани боролися за владу. Потерпіли поразку предводителі і їх прихильники, а також молодші сини вождів, що перемогли, беззастенчиво сприймали безперешкодний грабіж як чин життя. Енергійні молоді люди з впливових сімей звичайно придбавали авторитет завдяки участі в одному або декількох походах. Багато скандинавів влітку займалися грабежем, а потім перетворювалися на звичайних землевласників. Проте вікінгів манила не тільки спокуса здобичі. Перспектива налагодити торгівлю відкривала шлях до багатства і влади. Зокрема, вихідці

1 2 3 4 5 6 7 8

Схожі роботи