Висячі сади Вавілона (Сади Семіраміди)
ВИСЯЧІ САДИ ВАВІЛОНА
(Сади Семіраміди)
Восени 331 року до н. е. у Вавілоні панував сумнів. Чутки про страшну поразку величезного війська перського царя Дарія в битві поблизу Гавгамелів підтвердилися. Один з близьких Дарія разом з частиною персидського війська, рятуючись від розгрому, прибув до Вавілона і квапливо почав готуватися до опору.
Армія македонян на чолі з молодим царем Олександром, задоволеним щойно отриманою блискучою перемогою над багаточисленним ворогом, пішла на Вавілон. Велике древнє місто здавна славилося своїм багатством, красою і пишністю. Це був один з найбільших центрів древньої східної культури.
Олександр чекав, що місто, маючи міцні укріплення, буде чинити великий опір, тому македонські війська йшли до Вавілона в бойовому порядку.
Але вавілонське населення, незадоволене гнітом персів за довгі роки їх хазяйнування, здало місто царю Олександру без опору. Перси, які перебували у Вавілоні, не наважилися виступити проти македонян, боячись за своє життя. Назустріч македонському війську вийшли представники вавілонської знаті, жреці і багато простих людей. Олександра зустрічали квітами і радісними вигуками як визволителя від ненависного перського ярма.
Вавілон вразив македонян своєю красою і багатством, хоч він вже давно втратив свою могутність, яку мав багато століть тому. Ще Геродот, відвідавши Вавілон у 5 столітті до н. е. , розповідав, що столиця вавілонян була така прекрасна, як ні одне місто, яке він знав
Для Геродота, звичного до вузьких і звивистих вуличок грецьких міст, простір вавілонських вулиць був чимось дивним. Він із захопленням згадував, що головна вулиця столиці ассірійського царства - Ніневія - була завширшки 26 метрів. Правильність і ширина вулиць в містах Межиріччя додержувалися дуже суворо - в одному з написів згадується, що людину, яка порушила правильність вулиці, побудувавши стіни свого будинку за дозволеною лінією, віддають на жорстоку кару - її садять на паль на даху власного будинку.
Невідомо, чи дотримувалися у Вавілоні при його забудові таких суворих правил, але місто своєю красою і багатством захоплювало усіх, кому доводилося побувати в ньому.
Особливо значного розвитку досягнув Вавілон за царя Навуходоносора. Цей цар завоював багату Сірію, закріпив за собою Фінікію і взяв Єрусалим, столицю Іудейського царства. В результаті всіх своїх походів Навуходоносор надбав багато добра і велику кількість полонених, яких перетворили у рабів. Майже все населення Єрусалиму було зігнане у Вавілон. Праця численних рабів дозволила Навуходоносору здійснити свої величезні задуми по забудові Вавілона. Древній Вавілон не раз руйнували нашестя ассірійських царів - так він був вщент сплюндрований царем Сінахерібом. Незадовго до початку царювання Навуходоносора Вавілон знову зазнав пожеж і спустошення. Навуходоносор хотів перевершити розкішшю будов все, що було у Ваві-лоні до його царювання.
Крім розповідей грецьких істориків, про будівництво у Вавілоні свідчать і своєрідні путівники по місту, розшифровані вченими, де докладно перераховуються і описуються всі головні будови Вавілона. А також на глиняних табличках були накреслені і плани міста.
В плані Вавілон був представлений як правильний прямокутник, поділений поперек Євфратом. Річка розділяла