Вогнестійкість будівельних споруд

Вогнезахист будівельних конструкцій (СЬК) грає важливу роль в системі забезпечення пожежної безпеки різних об'єктів. Вона призначена для зниження пожежної небезпеки об'єктів і забезпечення їх необхідної вогнестійкості. До об'єктів, для яких проблема оптимального вогнезахисту має особливо велике значення, відносяться:

- СЬК з нормованими межами вогнестійкості (колони, балки, ригелі, плити перекриттів, рамні конструкції);

- вогнестійкі воздухо- і газоводи систем противодимної захисту будівель і споруд;

- кабельні комунікації різних типів (силові, осветительные, контрольні) і кабельні проходки через вогнестійкі будівельні конструкції;

- резервуари з нафтопродуктами і зрідженими газами і інші елементи нафтогазовидобувного і нафтохімічного комплексу. В умовах пожежі перераховані об'єкти піддаються спільній дії силових навантажень і високотемпературного нагріву. Температура газової середи, що впливає на них, може змінюватися в часі як по режимах реальної пожежі, так і по стандартних режимах. Тривалість вогневої дії може досягати 2,5 ч і більш. Характерні значення щільності теплового потоку, падаючого на поверхню об'єктів в умовах розвиненої пожежі, складають близько 50 кВт/м2. На малюнку представлені різні температурні режими пожежі.

Згідно Сніп 21-01-97* [1] однією з основних характеристик пожежної безпеки будівель і споруд є міра їх вогнестійкості. Міра вогнестійкості будівлі визначається вогнестійкістю його будівельних конструкцій

Показником вогнестійкості СЬК є межа вогнестійкості, яка визначається за часом (у хвилинах) настання одного або послідовно декількох нормованих для даної конструкції ознак граничних достатків:

" втрати здатності, що несе (R);

" втрати цілісності (Е);

" втрати теплоізолюючої здатності (I).

Залежно від міри вогнестійкості будівель для його елементів, що несуть, встановлюються межі вогнестійкості від R 15 (III міра) до R 120 (I міра). Для зовнішніх стенів будівлі встановлюються межі вогнестійкості від RE 15 (III міра) до RE 30 (I міра); для перекриттів міжповерхових, у тому числі горищних і над підвалами " від REI 15 до REI 60; для внутрішніх стенів сходових кліток - від REI 45 до REI 120, а для маршів і майданчиків сходів - від R 30 до R 60.

Для деяких унікальних будівель і споруд, небезпечних виробництв встановлюють жорсткіші показники вогнестійкості. Наприклад, для СЬК підземних споруд задають вищі значення необхідних меж вогнестійкості в порівнянні з наземними будівлями (180 мін і більш).  

Проведений аналіз фактичних меж вогнестійкості СЬК різних типів показав, що найменшу вогнестійкість мають металеві конструкції]. Межа їх вогнестійкості залежить в першу чергу від приведеної товщини металла2. Так наприклад, сталеві балки, прогони, ригелі, колони, стійки і ін. з приведеною товщиною металу 3, 5, 10, 15, 20, 30 мм мають межі вогнестійкості 5, 9, 15, 18, 21, 27 мін відповідно. Сніп 21-01-97* допускає вживання незахищених сталевих конструкцій в тих випадках, коли мінімальна необхідна межа вогнестійкості конструкції вказана R 15 (RE 15, REI 15), за винятком випадків, коли межа вогнестійкості елементів будівлі, що несуть, складає менш R 8. У цих випадках, а також у всіх останніх, коли необхідна межа вогнестійкості конструкцій перевищує R 15 (RE 15, REI 15), підвищення їх вогнестійкості до необхідного рівня проводиться за допомогою

1 2 3 4