Захист грунтів від хімічних речовин

ПЛАН

Вступ. 2

Захист грунтів від впливу продуктів техногенезу. 2

Охорона і використовування грунтів і земельних ресурсів. 7

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ. . 14


Вступ

Земля завжди займала головне місце серед національних багатств будь-якої держави. Поліпшення положення можливе тільки за умови ведення сільського господарства на строго наукових принципах, з урахуванням екологічних наслідків. На кожному етапі землеробського процесу повинні враховуватися закони взаємодії рослин з навколишнім середовищем і грунтом, закони кругообігу речовини і енергії. Закон екологічного землеробства формулюється так: антропогенна дія на грунт, рослина, на оточуючу середовище не повинна перевищувати межі, за якими знижується продуктивність агроекосистеми, порушується стійкість і стабільність її функціонування. Підвищення продуктивності агроекосистеми може бути забезпечено тільки паралельним вдосконаленням всіх її елементів. Отже, підвищення продуктивності агроекосистеми економічно і екологічно доцільне також при одночасному поліпшенні її елементів. Всяка сільськогосподарська культура повинна оброблятися в умовах, до яких вона найбільш екологічно пристосована. Мінімальна продуктивність удосконалення агросистем завжди повинна вище максимальній продуктивності до початку вдосконалення: за еталон порівняння необхідно приймати оптимальний для даних умов і часу варіант агроекосистеми.

 

Захист грунтів від впливу продуктів техногенезу

Сучасна індустріальна діяльність супроводжується надходженням у біосферу побічних продуктів. У формі твердих відходів промисловості надходить щорічно 20-30 млрд. т різних речовин, з них 50% – органічних. З твердими відходами на поверхню грунтів надходять забруднювачі навколишнього середовища. Серед них найбільш небезпечними вважають ртуть, свинець, кадмій, миш'як, селен і фтор. Забруднення грунтів важкими металами має різну природу, але переважно це відбувається при спалюванні викопного палива: вугілля, нафти, горючих сланців. Людством вже добуто і використано понад 130 млрд

т вугілля і 40 млрд. т. нафти. Отже, із золою надійшли на поверхню грунтів мільйони тонн металів, значна частина яких акумульована у верхніх шарах. Антропогенна діяльність на порядок збільшила надходження свинцю і кадмію. Головне джерело забруднення грунтів свинцем – вихлопні гази автомобілів. Щорічно з ними надходить більш 250 тис. т. свинцю. Важкі метали надходять у грунт також з добривами і пестицидами. Більшість сполук важких металів акумулюються в підстилці і гумусовому горизонті. Розподіл важких металів по поверхні залежить від характеру й особливостей джерела забруднення, метеорологічних особливостей регіону, зокрема – від рози вітрів, геохімічних факторів і ландшафтної обстановки в цілому. Ареал максимального забруднення рідко перевищує 10-15 км у радіусі від джерела, але невеликі концентрації при попаданні у високі шари атмосфери можуть переноситися на значні відстані. Метали втягуються у біологічний кругообіг, передаються по ланцюгах харчування і викликають цілу низку захворювань у тварин і людини, при високих концентраціях згубно впливають на рослини, знижують біологічну активність грунтів.  

Нерівномірність техногенного розподілу металів збільшується неоднорідністю геохімічної обстановки в природних ландшафтах. У зв'язку з цим, для прогнозування можливого забруднення продуктами техногенезу і запобігання небажаних наслідків необхідно брати до уваги закони міграції хімічних елементів у різних природних ландшафтах і геохімічних умовах. Продукти техногенезу, залежно від їх природи і тієї ландшафтної обстановки, куди вони потрапляють, можуть втрачати токсичність, трансформуватись природними процесами або зберігатися і накопичуватися, згубно діючи на живі організми.  

В автономних ландшафтах розвиваються процеси самоочищення від техногенних забруднень, тому що продукти забруднення розсіюються поверхневими і внутрігрунтовими водами. В акумулятивних ландшафтах продукти техногенезу консервуються і накопичуються. Ртуть, свинець, кадмій добре сорбуються у верхніх сантиметрах перегнійно-акумулятивного горизонту різних типів грунтів суглинкового складу. Міграція їх по профілю

1 2 3 4 5 6

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні