Заробітна плата

План

І.      Вступ.

ІІ.    Заробітна плата та її види.

2. 1. Сутність заробітної плати. Форми і системи заробітної плати.

2. 2.   Основні форми заробітної плати.

2. 4.     Номінальна, реальна і мінімальна заробітна плата.

ІІІ.   Продуктивність праці і заробітна плата.

ІV. Відмінності в заробітній платі.

V.    Система організацій заробітної плати.

5. 1. Тарифна система.

5. 2.     Тарифна сітка

5. 3

    Тарифна ставка

5. 4.     Тарифно-кваліфікаційний довідник

VI. Колективний договір як форма соціального захисту.

6. 1.   Профспілки та їх функції 

6. 2.   Трудові колективні договори.

6. 3   Значення колективних договорів в останні роки.

VІI . Висновок:

Список використаної літератури


І. Вступ.

Пріоритетним н напрямами реформування рин­ку праці н Україні є вдосконалення системи опла­ти праці, розширення можливостей отримання на­селенням офіційних основних і додаткових дохо­дів, соціальна підтримка окремих груп; підвищення якості та конкурентоспроможності робочої си­ли; сприяння ефективним (доцільним) переміщен­ням працездатного населення; запобігання зрос­танню безробіття через створення робочих місць за рахунок різних джерел фінансування, впровад­ження дієвих механізмів вивільнення і перерозпо­ділу зайнятих, реструктуризації економіки і підне­сення вітчизняного виробництва.

Питання оплати праці займають особливе місце в регулюванні праці та у трудових відносинах. Оп­лата праці розглядається багатьма економістами як основний інструмент спонукання і безупинної підтримки інтересу працівника до високопродук­тивної віддачі трудових зусиль, тобто "більше і краще працюєш — більше платять", а якщо "більше платять — то працюєш ще більше і краще". На практиці цей принцип реалізувати доволі складно.

За наявності вільного ринку праці і робочої сили проблема встановлення заробітної плати стає проб­лемою визначення ринкової ціни робочої сили. В цих умовах на рівень оплати істотний вплив почи­нає справляти співвідношення попиту і пропозиції робочої сили. У ринковій економіці головне місце займає контрактна, договірна форма оплати праці. Робоча сила продається в кредит, тобто оплата вар­тості робочої сили відбувається після закінчення визначеного терміну з моменту її купівлі (наприк­лад, через тиждень, місяць тощо). Звичайно, ціна робочої сили складається не тільки під впливом по­питу та пропозиції, але і низки інших факторів. На неї можуть виливати: професія, освіта, стать, вік, умови праці, регіональні фактори, встановлені пра­вила та норми. В умовах ринкової економіки висо­ко цінуються освіта й професіоналізм працівника, складна праця оплачується вище простої. У ринко­вій економіці стимулом слугує власне зарплата, а не її підвищення, бо коли рівень оплати праці досить великий, щоб зацікавити працівника в активній праці, то існує загроза лишитися цих грошей. До го-го ж в умовах ринку люди розуміють, що дохід і прибуток підприємства залежать, в першу чергу, від їхніх трудових зусиль, а зарплата - від доходу.

Скільки коштує праця в Україні? У нашій краї­ні склалася така психологія працівника: він вва­жає підвищення оплати праці при веденням її у відповідність до своїх потреб, цін на товари

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 >>