Збивальні машини і механізми

План

1. Призначення збивальних машин 

2. Віди збивальних машин      

а). Збивачі МС4-20 і багатоцільовий механізм МС4-7-8-20  

б). Механізми збивачів МВПІІ-1 і УММ-4.

в). Машини марки МВУ-60 і МВУ-100.      

г). Збивальна машина МВ-35М, МВ-60, МВ-6 і МК-1 

2. Правила використання збивальних машин і механізмів   

Література  

 

1. Призначення збивальних машин

Процес збивання і перемішування, широко поширений на підприємствах громадського харчування, полягає в насиченні оброблюваного продукту повітрям (аерація), внаслідок чого продукт набуває пишноти і збільшується в об'ємі.

Основними частинами збивальних машин і механізмів є стаціонарний (що перекидається при розвантаженні) або легкознімний бачок з сферичним днищем, в який одночасно або в передбаченою рецептурою послідовності закладаються продукти, що підлягають обробці, і змінні робочі інструменти — збивачі.

Місильні лопаті збивача залишають в продукті глибокі канавки, заповнені повітрям. Канавки зверху затягуються продуктом, а потім розбиваються лопатями на бульбашки. При подальшій дії місильних лопатей на продукт ступінь роздроблення повітряних бульбашок збільшується. Утворюється густа стійка піна, що складається з найдрібніших бульбашок повітря, затягнутих плівкою з напіврідкої суміші продуктів.

Залежно від консистенції і физико-механічних властивостей оброблюваних продуктів застосовуються наступні збивачі: I — дротяний — для збивання легкорухливих мас (сливки, яєчний білок, муси, самбуки і т

д. ); II — плоскорешіточний — для збивання в'язких кондитерських сумішей (морозиво, креми, майонез, бісквітне і заварне тісто); III — гачкоподібний і IV — замкнутий з перемичкою — для замісу тіста (див. мал. 2, а, б).

Змінний збивач за допомогою легкознімного з'єднання кріпиться до робочого валу редуктора і здійснює усередині бачка складний планетарний рух: обертається навколо своєї осі, зміщеної відносно осі приводного валу, і одночасно навколо осі приводного валу. Такий рух забезпечує швидке і якісне збивання і перемішування продуктів.

Оскільки збивальні машини використовуються для приготування різноманітних сумішей і можуть працювати в різних режимах, передавальний механізм їх зазвичай представляє собою коробку швидкостей або безступінчатий клиноремінний варіатор швидкостей. За допомогою таких передач можна повідомляти робочому валу і, отже, збивачу різне число оборотів залежно від технологічного процесу.

На підприємствах громадського харчування в основному експлуатуються збивальні машини і змінні виконавчі механізми з вертикальним розташуванням збивача і легкознімним бачком: МС4-20, МС4-7-8-20, МВПІІ-1, МВУ-60, МВУ-100, МВ-35М, МВ-60, МВ-6, установка змішувача МК-1 «Вороніж», а також універсальна кондитерська машина МКУ-40.

2. Віди збивальних машин

а). Збивачі МС4-20 і багатоцільовий механізм МС4-7-8-20

Збивач MC4-20 (мал. 1, а, б) і багатоцільовий МС4-7-8-20 механізми мають однаковий пристрій і входять в комплект універсальних приводів відповідно ПХ-0,6, ПУ-0,6 і ПГ-0,6. Багатоцільовий механізм, окрім збивання кондитерських сумішей і замісу тіста, призначений для протирання варених овочів, круп, сиру, а також перемішування фаршей (начинок) і різних мас для запіканок. Основними частинами механізмів є редуктор з коробкою швидкостей, місильний бачок циліндрової форми з сферичним днищем і змінні збивачі трьох видів — гратчастий, дротяний і замкнутий.

Мал. 1.

1 2 3 4 5 6