Землі історико-культурного призначення

Землі історико-культурного призначення

До земель історико-культурного призначення належать землі історико-культурних заповідників, меморіальних парків, поховань, археологічних і архітектурних пам яток та архітектурно-ланд­шафтних комплексів.

Ці землі використовуються в особливому режимі. Вилучен­ня земель історико-культурного призначення для потреб, що протирічать їх основному цільовому призначенню, та будь-яка діяльність, що не відповідає встановленому режиму, не допускається. У відповідності з законодавством окремі землі історико-культурного призначення можуть бути повністю вилучені з господарського використання, враховуючи землі, на яких і в яких розташовуються історико-культурні об'єкти, шо підлягають дослідженню і консервації.

До об'єктів, які розташовуються на землях історико-куль­турного призначення, відносяться пам'ятники історії і куль­тури.

Пам'ятками історії та культури є споруди, пам'ятні місця і предмети, зв'язані з історичними подіями в житті народу,

розвитком суспільства і держави, твори матеріальної і духов­ної творчості, які становлять історичну, наукову, художню чи Іншу культурну цінність.

Усі пам'ятки історії та культури, які знаходяться на тери­торії України, охороняються державою.

До пам'яток історії та культури належать:

пам'ятки історії — будинки, споруди, пам'ятні місця і предмети, зв'язані з найважливішими історичними подіями в житті народу, розвитком суспільства і держави; пам'ятки археології — городиша, кургани, залишки ста­родавніх поселень, укріплень, виробництв, каналів, шляхів, стародавні місця поховань, кам'яні скульптури, наскельні зображення, старовинні предмети, ділянки історичного куль­турного шару стародавніх населених пунктів; пам'ятки містобудування і архітектури — архітектурні ансамблі і комплекси, історичні центри, квартали, площі, вулиці, залишки стародавнього планування і забудови міст та інших населених пунктів; споруди цивільної, промисло­вої, військової, культової архітектури, народного зодчества, а також зв'язані з ними твори монументального, образотворчо­го, декоративно-прикладного, садово-паркового мистецтва, природні ландшафти.

До пам'яток історії та культури можуть бути віднесені й інші об'єкти, що становлять історичну, наукову, художню чи іншу культурну цінність

Ансамблі і комплекси пам'яток історії та культури, які ста­новлять особливу історичну, наукову, художню чи іншу куль­турну цінність, можуть бути оголошені рішеннями Кабіне­том Міністрів історико-культурними заповідниками, охоро­на яких здійснюється на підставі окремого про кожний з них положення.

Державний контроль за охороною і використанням пам'я­ток історії та культури здійснюється Радами народних депу­татів, їх виконавчими органами та спеціально уповноважени­ми на те державними органами відповідно до законодавства.

Державний контроль за охороною і використанням пам'я­ток історії та культури має своїм завданням забезпечити виконання всіма міністерствами, державними комітетами і відомствами, державними, кооперативними, іншими гро­мадськими підприємствами, організаціями, установами і громадянами обов'язків щодо додержання встановленого порядку охорони, використання, обліку і реставрації пам'я­ток, а також інших правил, передбачених законодавством.

Охорона і використання пам'яток природи та інших об'єктів навколишнього природного середовища, зв'язаних з пам'ят­ками історії, археології, містобудування та архітектури, здійснюються державними органами охорони пам'яток за погодженням в необхідних випадках з іншими заінтересова­ними органами.

Пам'ятки історії та культури використовуються в цілях роз­витку науки, освіти і культури та естетичного виховання. Використання пам'яток історії та культури в господарських і інших цілях допускається, якщо це не завдає шкоди схо­ронності пам'яток і не порушує їх історико-художньої цінності. Надання пам'яток історії та культури в користу­вання державним підприємствам, організаціям, установам, а також іншим організаціям і особам для наукових, куль-турно-освІтніх, туристських та інших цілей здійснюється в порядку і з додержанням умов, які визначаються законо­давством.

 

Користування пам'ятками історії та культури здійснюється на підставі відповідних охоронних зобов'язань.

З метою забезпечення охорони пам'яток історії, археології, містобудування і архітектури, монументального мистецтва встановлюються охоронні зони, зони регулювання забудови і зони охоронюваного природного ландшафту в порядку, який визначається законодавством.

Зони охорони

1 2