Гіпертонічна хвороба

В Україні на сьогоднішній день налічується 13 млн гіпертоніків. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), гіпертонія щорічно вбиває по всьому світу біля 17 млн людей, а до 2030 року ця цифра збільшиться ще на 7 млн. ВООЗ називає основні причини гіпертонії: відсутність фізичних навантажень, неправильне харчування, надлишкова вага, перевтома, стрес, куріння, підвищений рівень глюкози та жирів у крові

Що таке гіпертонія

Гіпертонічна хвороба — це хронічне захворювання, що характеризується постійним, а в початкових стадіях — періоди­чним підвищенням арте­ріа­льно­го тиску.

Гіпертензія — підвищений вну­трі­шньо­­судинний тиск ріди­ни (крові, лімфи). Терміном «гіпертонія» нази­вають підви­щене напруження (тонус) м’язів. Але за традицією, саме цей термін часто застосовують, коли говорять про підви­щений тиск крові.

Розрізняють первинну та вторинну артеріальну гіпер­те­н­зію. Первинною називають підвищення кров’яного тиску при гіпертонічній хворобі, вто­ринною — підвищен­ня артеріа­ль­но­го тиску, яке не пов’язане з гіпертонічною хворобою та є одним із симптомів ін­шого захворювання: запалення нирок, ура­ження ниркових судин, розлади функції деяких залоз внутрішньої секреції тощо (вторинна або симпто­матична, артеріальна гіпертензія). Вто­рин­ні артеріальні гіпертензії зустрі­ча­ються не так уже рідко та іноді потребують хірургі­чного лікування. Роз­пі­знати перви­н­ний або вторинний хара­к­тер артеріальної гіпер­тензії може тільки лікар за допо­могою спеціальних мето­дів обстеження.

На відміну від інших форм гіпер­тензії підвищення артеріального тиску при гіпертонічній хворобі не є наслід­ком іншої хвороби (нирок, деяких залоз внутрішньої секре­ції та інших органів). Саме тому лікар, що вперше виявив підви­щений артеріальний тиск, особли­во у молодих людей, звичайно прово­дить додаткове обстеження, щоби своє­ча­сно виявити іншу, винну в гіпер­тензії хво­ро­бу, яка потребує іншого лікуван­ня.

Причина гіпертонічної хвороби роз­крита ще не до кінця. Однак основні механізми, які реалізують захворю­ван­ня, що приводять до стабільно висо­кого артеріального тиску, добре відомі. Першим і ведучим серед них є нерво­вий механізм. Початкова його ланка — емоції, душевні тривоги, що супрово­джу­ються й у здорових людей різними реакціями, в тому числі підвищенням арте­ріального тиску.

У людини, яка захворює гіперто­ніч­ною хворобою, у відповідь на мало­зна­чущу причину виникає глибока і (або) напружена емоційна реакція, а ра­зом з нею й підвищений рівень артеріа­ль­ного тиску, що зберігається дов­ше, ніж у здо­рової. Особливість такої реакції з боку апарату, який регу­лює артеріа­ль­ний тиск, полягає також у тому, що по мірі її повторення пові­льно, але невпин­но та на все більший строк за­крі­пляється артеріа­льна гіпер­тензія — підвищений кров’я­ний тиск. Повто­рення (протягом міся­ців і років) жит­тєвих ситуацій, які ви­кликають артеріа­ль­ну гіпертензію, при­­­зво­дить до по­сту­по­вого встанов­лення гіперто­ні­чної хвороби

Артеріальна гіпертонія є одним з найбільш розповсюджених захворювань і займає одне з перших місць серед при­чин скорочення тривалості життя. Іноді гіпер­тонія є симптомом захво­рю­ва­н­ня нирок й інших недугів, але часто — це самостійне захво­рювання, викликане спо­собом життя людини. Показники артеріа­льного тиску такі: 120∕80 — норма в 20—40 років; 135∕90 — но­рма в 40—60 років; 140∕90 — гіпертонія в лег­ко­му ступені; 160∕110 — важка гіпер­тонія. Перше число — це систо­лічний арте­ріальний тиск, коли сер­це стиска­є­ться та виштовхує кров в артерії. Друге число — діастолічний тиск в момент розслаблення серцевого м’язу.

Появі гіпертонії як окремого захво­рю­вання сприяв розвиток цивілізації. Справа в фізіології людини: на різні загрози, небезпеки наш організм відпо­відає підвищенням артеріального тис­ку, частішанням пульсу. Це було необ­хі­дно для перемоги в поєдинку або вдалої утечі. Адреналін, що при цьому виділяється, в «добрі старі часи» шви­дко згоряв при фізичному наванта­женні, а артеріальний тиск повертався до норми.

У наші дні загрози не зникли, але стали іншими: безробіття або звіль­нен­­ня з роботи, борги, побутові нега­разди, конфлікти з владою. Людина частіше за все переживає стрес при фізичній бездія­льності, тому арте­ріа­льний тиск стійко утримується на високому рівні.

Підступність хвороби в тому, що вона може протікати непомітно. Людину турбують періодичні головні болі, драті­в­ливість, головокружіння, погіршу­ється пам’ять, знижується пра­цезда­тні­сть. Відпо­чивши, вона на де­який час пере­стає відчувати ці сим­пто­ми, при­йма­ючи їх за прояви зви­чайної втоми. З роками хвороба прогресує. Головні болі та головокружіння стають постійними. Можли­во значне зни­жен­ня пам’яті, інте­­лекту, фізична слаб­кість. А тривалий підвищений арте­­ріальний тиск сприяє розвитку таких небез­печних захво­рю­вань як стено­кардія, інфаркт міокарду та інсульт.

1 2 3