Інформаційні системи брокерських компаній
ПЛАН
1. Характеристика брокерських компаній з погляду оброблення інформації
2. Огляд програмного забезпечення брокерських компаній.
1. Характеристика брокерських компаній з погляду оброблення інформації
Нагадаємо, що здійсненню фондових угод між заінтересованими сторонами сприяє брокер, котрий репрезентує інтереси однієї з них. Брокер укладає угоди за дорученням клієнта і його коштом. У договорі між брокером і клієнтом обумовлюються умови продажу або купівлі цінних паперів, додаткові послуги (консультації, реклама, надання кредиту) і розмір брокерської винагороди у вигляді комісійних. Брокерські послуги надаються клієнтам — фізичним та юридичним особам, що є непрофесійними учасниками фондового ринку. Надання брокерських послуг відбувається відповідно до «Правил здійснення торговцями цінними паперами комерційної та комісійної діяльності з цінних паперів», затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 грудня 1996 р. , № 331 та змінами до них, а також «Порядку розрахунку показників ліквідності та фінансового стану торговця цінними паперами» від 21 березня 1997 року, які набули чинності з 1 липня 1997 року. Здійснення діяльності з цінних паперів брокером відбувається у такій послідовності:
Між клієнтом і брокером укладається договір на брокерське обслуговування
У процесі проведення угоди відбувається перереєстрація прав власності в зберігача або у реєстратора. Після перереєстрації прав власності на цінні папери оформлюється акт приймання/ передавання цінних паперів.
Об’єктом автоматизації щодо брокерської діяльності є такі організаційно-технологічні процеси: збір, оброблення і виконання заявок на купівлю/продаж ЦП; перевірка наявності достатніх засобів на рахунку клієнта; нарахування вартості наданих послуг щодо виконання заявок; надання інформації для клієнтів (котирування, дані по ЦП і емітентах); формування звітів; розсилання повідомлень.
У цих процесах беруть участь такі суб’єкти: брокерська компанія, клієнти, контрагенти, біржа, позабіржові інформаційно-торговельні системи та інші організатори торгів.
Опишемо участь даних суб’єктів у організаційно-технологічних процесах.
Брокерська компанія здійснює такі процедури:
- укладає договір із клієнтом на брокерське обслуговування;
- укладає договір з контрагентом;
- приймає цінні папери від клієнтів для виконання операцій з ними;
- приймає кошти від клієнтів для виконання операцій щодо купівлі цінних паперів;
- приймає і виконує заявки на купівлю/продаж цінних паперів;
- веде облік усіх заявок, угод і транзакцій клієнта;
- веде облік договорів;
- нараховує комісійні за оплату брокерських послуг;
- контролює наявність достатніх засобів на рахунку клієнта для проведення угоди;
- оформляє доручення до договору;
- займається знерухомленням, перереєстрацією прав власності на цінні папери;
- оформляє акт приймання-передавання цінних паперів;
- розриває договір із клієнтом