Історія Сарненської районної бібліотеки

Історія Сарненської районної бібліотеки

 Перші відомі публічні бібліотеки на території Сарненського району виникли в кінці ХІХ ст. В період Російської імперії їх організовували, переважно, різні громадські організації з метою поширення знань серед народу, тому ці бібліотеки називались «народними».

Перша публічна бібліотека в Сарнах, хати-читальні у селах району були відкриті у 1939 році. Діяльність бібліотеки, перервану другою світовою війною відновили у 1945 році.

Перша публічна бібліотека в Сарнах була розміщена у звичайній хаті на перехресті вулиць 17-Вересня та Широкої. Хати-читальні у селах району були відкриті у 1939 році. Центральна районна бібліотека обслуговувала читачів 7-ми пересувних бібліотечних пунктах. У 1948 році заведена інвентарна книга на фонд районної бібліотеки.

Вже на початку своєї діяльності бібліотека спрямувала зусилля на допомогу ліквідації безпритульності населення. З цією метою були налагоджені тісні контакти зі школярами, іншими освітніми закладами. Для читачів проводилися голосні читання, політінформації, огляди літератури, оформлялися бібліотечні плакати, книжкові виставки до знаменних і пам’ятних дат. Поступово бібліотека розширювала сферу впливу, форми і методи пропаганди книг, популярності серед читачів набули обговорення книг, читацькі конференції, колективні бесіди, бібліографічні огляди літератури, спрямовані на підвищення їх загальноосвітнього рівня культури, професійно-виробничих навиків.

У 1948 році в бібліотеці працювали два працівники, Петрова Марія Миколаївна та Іволга Алла Петрівна. Вони завели інвентарну книгу на фонд районної бібліотеки.

У 1951-1953 рр. районну бібліотеку очолювала Бєляєва Любов Іванівна, яку направили у Сарни по закінченню бібліотечного відділу Теребовлянського культосвітнього технікуму. Вона була єдиним спеціалістом у районі.

У 1954 році після закінчення Харківського інституту культури, районну бібліотеку очолила Шкодич Лідія Романівна. Крім неї в бібліотеці працювали ще три спеціалісти: бібліотекар абонементу Дехтяренко Віра Павлівна, бібліотекар читального залу – Дієва Ліна Євгенівна, бібліотекар пересувного фонду, він же методист, Городнюк Микола Павлович.

Книги централізовано привозили з бібколектору, а бібліотекар пересувного фонду розподіляв їх по селах

Книгозбірні поповнювалися літературою з бібліотек Східної України. Щорічне надходження видань на одну бібліотеку складало 100-150 примірників. У цьому ж 1954р. , районну бібліотеку перемістили в приміщення з 4-х кімнат на вулицю Кірова (нині Просвіти). 1956-1957рр. завідуючою районною бібліотекою працювала Дієва Ліна Євгенівна. Методичний відділ при районній бібліотеці почав функціонувати з 1959 року. Загальний книжковий фонд масових бібліотек на 1 січня 1960 року становив 152541 тис. прим. книг. Ним користувалося 9649 тис. читачів, які за рік прочитали 175 950 тис. книг.

Характерним для періоду 60-х – 70-х років є історичне оновлення та поліпшення ядра фонду ЦРБ за рахунок книг цільового призначення. Складовою частиною нових надходжень стали аудіовізуальні матеріали, звукозаписи, ноти тощо.

У 60-70 роках у бібліотечних закладах району проводилась величезна масова робота, у якій на першому місці була пропаганда рішень з’їздів КПРС і КПУ, літератури про життя В. І. Леніна та його соратників, книг з питань атеїзму, комуністичної моралі, марксистсько-ленінської теорії. Разом з тим широко пропагувалася технічна, природнича, художня і сільськогосподарська література, книги про мистецтво і спорт. Так, наприклад, у 1966 р. районна бібліотека організувала 33 книжкові виставки, провела 4 читацьких конференції, 8 обговорень

1 2 3

Схожі роботи