Історія розвитку студентських організацій та студентського руху в Україні

1898 - 1917 роки - створення та становлення в КПІ прототипу першої профспілкової організації студентіав.

 З початку створення КПІ порушувалися питання про допомогу та захист студентської молоді. З 1898 р. проблемами студентства безпосередньо займалася адміністрація інституту. Саме Радою інституту приймалися рішення про будівництво гуртожитку, їдальні, церкви та надання матеріальної допомоги.

На час заснування КПІ в Україні й Росії поширювався масовий студентський рух.

 У лютому 1899 р. студенти Політехнічного інституту та Київського університету об’єднали свої зусилля на справжню боротьбу.

 У липні 1899 р. , уряд видав “Тимчасові правила про студентські організації”, якими запроваджувався суворий нагляд за студентами, переслідування студентських організацій тощо.

 Студентським рухом у КПІ керував оргкомітет, створений у 1899 р. , який у квітні цього самого року виступив з відозвами: “. . ми не допустимо ні лекцій, ні екзаменів до тієї пори, поки не будемо захищені від сваволі, і поки не будуть повернені всі товариші по руху!. . ”

 У 1900-1901 рр. у “розсаднику революціонерів”, як писав про КПІ начальник Київського фжандармського відділу, були і спокій (завдяки впливу директора В. Л. Кирпичова та ліберальної професури) і піднесення. Серед студентів з’явилося розшарування: “академісти” і “революційно настроєні”, які і надалі проводили “сходки”, влаштовували демонстрації, випускали та поширювали заборонену літературу

 1902р. - Прийнято "Типовi правила органiзацiї студентських закладiв Полiтехнiчного iнституту", якi узаконювали дiяльнiсть студентських кас взаємодопомоги.

 25 лютого 1903р. - Затверджено Статут студентських кас взаємодопомоги.

 30 березня 1903 року розпочало свою діяльність “Общество вспомоществования нуждающимся студентам Киевского политехнического института Императора Александра ІІ”. Оскільки об’єми роботи зі студентами постійно зростали, необхідна була організація, яка займалась вирішенням проблем студентів. Ця організація власне і є першою профспілковою організацією студентів та співробітників КПІ.  

 “Общество вспомоществования нуждающимся студентам Киевского политехнического института Императора Александра ІІ” проводило багатоспектрову діяльність, мало статут, що регламентував діяльність даного товариства.

 “Общество вспомоществования нуждающимся студентам Киевского политехнического института Императора Александра ІІ” проводило багатоспектрову діяльність, мало статут, що регламентував діяльність даного товариства. Варто відзначити, що дане “Общество…” виконувало одну з найважливіших функцій, яка притаманна саме профспілкам, - функцію соціального захисту. Основними напрямками діяльності “Общества…” стали: залучення нових членів до організації та сплата членських внесків, виплата матеріальної допомоги бідним студентам, виділення ділянки та будівництво гуртожитку, контроль за їдалнею, яка пізніше буде передана в повне ведення “Общества…”, вирішення питань працевлаштування студентів тощо.

Перераховані вище факти переконують нас в тому, що дана організація, яка мала статутні норми, виконувала важливі функції, притаманні сучасним профспілкам, дійсно, була профспілковим об”єднаням змішаного типу (співробітників і студентів). Це було особливістю даного періоду зародження перших профспілок України.  

 На відміну від 1904 р. важливими питаннями ”Общества вспомоществования нуждающимся студентам” були будівництво студентського гуртожитку (збір оборотних коштів).

 14 квітня 1904 р.  був прийнятий Статут студентської їдальні КПІ, де першим пунктом було вказано: «Столовая есть учреждение студенческое».

 Через силу революційні події 1905 р. на засіданні комітету вирішувалося питання про допомогу студентам, які постраждали від погрому в Києві 19-21 жовтня 1905 р.

1 2 3 4 5 6

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні