Іван Сошенко - маляр і педагог

Зміст

Рання біографія

Сошенко і Шевченко

В Петербурзі

Після Академії

Ікони Сошенка

Останні роки життя

Література 

Сошенко Іван (1807—1876), маляр і педагог, родом з Богуслава на Київщині, один з найближчих друзів Тараса Шевченка (брав активну участь у визволенні Шевченка з кріпацтва). 1832-38 вчився у Петербурзькій Академії Мистецтв; з 1839 викладач малювання у Ніжинській, Немирівській (з 1846) і Київ. (з 1856) гімназіях. Із збережених творів С. відомі: «Портрет бабусі М. Чалого», «Жіночий портрет», «Хлопчики-рибалки», «Продаж сіна на Дніпрі» (1857); пейзажі; ікони.  

Рання біографія

Народився 2 червня 1807 р. на Київщині, в Богуславі. Його дід, міщанин, кожум'яка Кіндрат Соха, залишив після себе невеликий спадок. Батько — Максим Сошенко через постійні нестатки і загрози покріпачення був змушений разом з родиною переїхати до Звенигородки. Значний вплив на формування Сошенка мала його бабуся, яка вже у 8 років навчала Сошенка грамоти. Потім Іван Сошенко навчався у дяка, де навчився писати латиницею і читати Псалтир, який він проте згодом знав напам'ять і в 60 років. У 13 років його було відправлено у Вільшану до відомого ікономаляра Степана Превлоцького, що погодився взяти Сошенка на безкоштовне утримання. Тут юнак працював у художника по господарству. Згодом він навіть отримував платню за свою роботу.

У 1823 р. Сошенко починає працювати самостійно і першим вдалим замовленням було для Мліївської церкви («Чорне місце»), що склало згодом йому репутацію вмілого іконописця у цілій окрузі. Він також малював картини для Матусова, Лебединського монастиря

 

Сошенко і Шевченко

Сошенко познайомився з Тарасом Шевченком 1836 року в Петербурзі. Сошенко був одним із перших, хто звернув увагу на художній хист Шевченка. Познайомив Сошенко Шевченка з такими відомими людьми як Євген Гребінка, Василь Іванович Григорович, Олексій Гаврилович Венеціанов та іншими.

Деякий час Шевченку і Сошенку довелося жити на одній квартирі. Після закінчення Академії останній оселився в Україні.

Шевченко згодом зустрічається з Шевченком у Ніжині у 1846 році та у Києві у 1859 році, вони також багато листувалися. У травні 1861 року Сошенко супроводжував труну Шевченка до Канева.  

В Петербурзі

На основі «прошенія» в Правління Академії від 29 вересня 1934 року та спеціального «Увольнительного Листа» 12 листопада 1834 року В. Григорович підписує «Білет імператорської Академії художеств» на дозвіл Сошенкові у якості «постороннего ученика» навчатися Петербурзькій Академії Наук. Вчитися Сошенкові було досить важко. Давалися взнаки реміснича іконописна школа та постійна турбота за шматок хліба. Особливе покровительство І. Сошенко мав від професорів Академії Олексія Венеціанова та Олексія Єгорова, що своїми порадами допомагали художнику. Під час навчання Сошенко створює ряд жанрових та історичних полотен, портретів, пейзажів, займається монументальними стінописом, копіюванням класичного малярства. В цей час Іван Сошенко знайомиться з Петром Петровським, Григорієм Михайловим, Петром Заблоцьким, Аполлоном Мокрицьким.  

Після Академії

В липні 1839 року Сошенко виїжджає працювати до Ніжинського повітового училища, де він згодом зустрічає вкотре Шевченка. Після закінчення академії йому було вручено атестат за звання вільного некласного художника. Перше приватне замовлення на сюжет визволення апостола Петра з темниці, незважаючи на довгу і наполегливу працю художника, було забраковано ханжею-замовником. Через погіршення стану здоров'я

1 2

Схожі роботи

Реферати

Курсові

Дипломні